Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Küldene műholdat egy aszteroidához?
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Űrcsillagászat Európában - 2015.03.02 07:15.)

Mi lenne, ha az ön csapata építené meg az első olyan európai CubeSatot, amely egy kisbolygókettőshöz indul 2020-ban?

A kérdés nem vicc! Az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb javaslatában néhány CubeSat potyautasként eljuthat a Didymos aszteroidakettőshöz!

A CubeSatokat az Űrvilág olvasói is jól ismerik, hisz az első magyar műhold, a Masat-1 is egy CubeSat volt. Az alaptípus (mint a Masat-1 is) egy 10 × 10 × 10 cm-es, 1 kg-os doboz. Mára azonban léteznek ezek „toronyba” rakott 3 kockás, vagy 6 kockás (3U, vagy 6U) változatai is.

Az ESA versenyén bármely tagállam kutatócsoportjai vagy cégei indulhatnak. A kiválasztott nanoműhold(ak) a kontinens első olyan CubeSatjai lesznek, amelyek kijutnak a Föld körüli pályáról – vagyis immár űrszondának illik majd ezeket nevezni. Ez akkor történhet meg, amennyiben az ESA AIM (Asteroid Impact Mission) kisbolygószondája elindul a világűrbe 2020 októberében. Ian Carnell, a misszió vezetője szerint az AIM mellett 6 normál méretű CubeSat férhet el. Ugyanakkor valószínűbbnek tarja, hogy két 3U (3 kg-os, 3 literes) CubeSat fog repülni, hisz ebbe a térfogatba már komolyabb kutatókapacitás helyezhető el. „Innovatív szenzorötletekre várunk, melyek jól kiegészíthetik az AIM saját tudományos méréseit” – tette hozzá.


Asteroid Impact Mission. (Fantáziakép: ESA / The Science Office Ltd.)

Az AIM előzetes (Phase-A és -B) tervezése márciusban kezdődik az Európai Űrügynökségnél. Az űrszonda 2020 októberében indulhat és 2022-ben randevúzhat a 800 és 170 méter átmérőjű kisbolygókkal, melyek akkorra 11 millió kilométeres Föld-közelben lesznek. Az AIM fedélzetén nagyfelbontású képalkotó rendszerek (látható, infravörös és mikrohullámú tartományokban) repülnek, sőt még egy kisméretű leszállóegység is vele utazik.


Az AIM szonda a kettős kisbolygónál. (Fantáziakép: APL)

Az AIM egyébként önmaga is része egy nagy projektnek. Az AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment) egy NASA-vezette, nemzetközi kisbolygókutató program, melynek célja annak vizsgálata, hogy hogyan lehet egy kisbolygót „eltéríteni”. Ennek előfutára (egyfajta felderítője) lesz az AIM. Ezt a NASA-vezette DART (Double Asteroid Redirection Test) követi, amely becsapódó szondát szállít. Az AIM persze nem csak a DART előtt, hanem utána is a helyszínen fog vizsgálódni, és egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy megfigyelje a kis égitest becsapódás hatására bekövetkezett pályaváltozását.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024