Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrszeméttel ütközhetett az ecuadori műhold
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2013.05.27 07:15.)

A dél-amerikai ország első kis űreszköze egy 1985 óta pályán levő szovjet hordozórakéta-fokozat törmelékével találkozhatott.

Az 1,2 kg tömegű, 10 cm élhosszúságú kocka alakú ecuadori CubeSat (NEE-01 Pegaso vagy Pegasus) nem túl rég, április 26-án állt Föld körüli pályára egy kínai hordozórakéta utasaként. Bár mérete kicsi, jelentősége nagy, főleg az ecuadoriak számára. (Olyasmi, mint számunkra a Masat-1, az első magyar készítésű műhold – amely tavaly októberben egyébként szintén ki volt téve egy közelében elhaladó űrszeméttel való találkozás veszélyének...). Az ecuadori holdon repülő, a miniatürizálást szolgáló technológiai kísérletek közül megemlítendő az űreszközökön valaha használt legvékonyabb napelem, illetve a szén nanocsöveket alkalmazó hőmérséklet-stabilizáló rendszer. A fedélzeten egy kamera is helyet kapott, amellyel földközeli kisbolygók felkutatását tervezték, egy nemzetközi hálózatban való részvétellel. A Pegasus élő képeket is sugárzott a Földre, bár igen gyenge felbontásban, inkább oktatási-népszerűsítési céllal. Emellett végtelenítve az ecuadori himnuszt is sugározta. Jelenleg szünetel vele a kapcsolat.

Inkább különlegesség, mint élvezet: az ecuadori műhold első képei, május 16-áról. (Videó: EXA)

Az Ecuadori Űrügynökség (Agencia Espacial Civil Ecuatoriana, EXA) szakemberei most azon dolgoznak, hogy helyre tudják-e hozni a kommunikációt a miniatűr űreszközzel. A jelek szerint az ütközés nem lehetett frontális, a Pegasus 600 és 900 km közötti magasságban húzódó pályája nem változott meg, viszont a műhold antennájának orientációja kibillent, a CubeSat két tengely körül gyors forgásba kezdett. Ahogy az amerikai követőhálózat (US Joint Space Operations Center, JSpOC) előzetes figyelmeztetéséből már tudni lehetett, a veszélyesen közel kerülő űrszemét egy még a szovjet korszakból, 1985-ből származó Ciklon-3 (más források szerint S14) rakéta darabja volt. Meglehet, hogy egy kisebb törmelékfelhő egyik apró darabja találta el oldalról az ecuadori műholdat, amely így nem semmisült meg.

Az utóbbi években egyre több figyelmeztető jel utal arra, hogy a Föld körüli pályákon felgyülemlett űrszemét (használaton kívüli műholdak, rakétafokozatok, illetve azok kisebb-nagyobb darabjai) reális veszélyt jelentenek a működő űreszközökre is. Egy-egy komolyabb ütközés nyomán pedig további darabolódással még több veszélyes törmelék keletkezhet. A JSpOC több mint 22 ezer objektumot képes követni, amelyek 87%-a már inaktív (ezért irányíthatatlan) műhold vagy annak törmeléke.

Az ecuadoriak – akik még reménykednek a Pegasus megmentésében is – következő, hasonló műholdjukat (Kryosaur néven) hamarosan, várhatóan idén augusztusban indítják Oroszországból, az előzőére merőleges pályasíkba.


Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024