Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Négy földrész hét műholdja egy rakétával
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Üzlet és munkahely - 2011.08.20 08:15.)

A Dnyepr hordozórakéta szerdán állította Föld körüli pályára a főleg távérzékelési céllal készült kis űreszközöket.

A dél-oroszországi Jasznijból, Orenburg közeléből, egy föld alatti rakétasilóból startolt a szovjet idők katonai céllal épített ballisztikus rakétájából átalakított hordozóeszköz. A pontos időpont augusztus 17-én, magyar idő szerint 9:12-kor volt. A műholdak kb. 650 km magas, közel poláris napszinkron pályára kerültek. A nemzetközi megrendelések Nigériából, Ukrajnából, Törökországból, Oroszországból és az Amerikai Egyesült Államokból érkeztek.

A NigeriaSat-2 és NigeriaSat-X holdakat a brit Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) építette az afrikai ország számára. A NigeriaSat-1 2003-as pályára állítsa után felvirágzott nigériai űrszektor számára a sikeres start jelentős előrelépés. A NigeriaSat-2-vel tovább bővülnek a műholdas távérzékelő kapacitások, amit elsősorban a természeti erőforrásokkal való gazdálkodásban szeretnének kihasználni. A 2,5 m-es felbontású felvételek készítésére alkalmas műhold csatlakozik az SSTL által épített kis távérzékelő holdak alkotta nemzetközi katasztrófafigyelő konstellációhoz is (Disaster Monitoring Constellation).


A kb. 270 kg starttömegű, 7 évnyi működésre tervezett NigeriaSat-2 Föld körüli pályán. (Fantáziakép: SSTL)

A 100 kg-os NigeriaSat-X ugyancsak távérzékelő műhold. A hazai űripar megerősítése miatt fontos, hogy építésében jó kéttucatnyi nigériai mérnök működött közre, akik három évig tartó képzési program keretében dolgoztak az SSTL-nél.

A Dnyepr harmadik hasznos terhe az ukrán Szics-2 távérzékelő hold volt. Az ország vezető űripari cége, a Juzsnoje által gyártott, közepes felbontású képalkotásra készült űreszközt legalább öt éven át szeretnék üzemeltetni. Célja környezeti monitorozás, a földhasználat változásainak megfigyelése.


A Dnyepr rakéta hét műholdja az orrkúpban, start előtt. (Kép: SSTL)

A RASAT az első távérzékelő műhold, amelyet Törökországban terveztek és gyártottak. A 3 év névleges élettartamú, 93 kg-os eszköz nagyjából 8 m-es felbontású űrfelvételeket szolgáltat majd.

A Dnyepr fennmaradó három kisebb, egyenként kb. 12 kg-os hasznos terhe közül az egyiket (EduSat) római egyetemisták készítettek. A két amerikai AprizeSat hold feladata adattovábbítás, a megrendelők pedig olyan nagyvállalatok, amelyek ezen a módon gyűjtenek valós idejű információt kiterjedt infrastruktúrájukról, eszközeikről (pl. csővezeték-hálózatokról, szállítókonténerekről, kamionokról, vasúti tehervagonokról).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024