Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Titkos start, új kínai rakétával
(Rovat: Kínai rakéták, Kínai műholdak - 2017.03.04 08:15.)

Csütörtökről péntekre virradóra startolt először a szilárd hajtóanyagú Kajtuocsö-2 (Kaituozhe-2, KT-2) rakéta, rajta egy kísérleti műholddal.

A start magyar idő szerint március 3-án 0:53-kor történt a Csiucsüan (Jiuquan) űrközpontból. A kínai hírközlő szervek a következő órákban csak szűkszavú beszámolóban, hivatalos fénykép nélkül tudósítottak az indítás sikeréről, amit amerikai műholdkövetési adatok is megerősítettek. Ezek szerint két új objektum került Föld körüli pályára. Az egyik a Tienkun-1 (Tiankun-1, TK-1) műhold lehet, kezdeti pályamagassága 374 és 404 km között változik, a pályasík hajlásszöge 96,9°. Valamivel alacsonyabb (214 és 399 km közötti magasságú) pályára minden bizonnyal a hordozórakéta utolsó fokozata került, amellyel a műhold önállósodása után pályamagasság-csökkentő manővert végezhettek, hogy meggyorsítsák a sűrű légkörbe lépését, nehogy sokáig űrszemétként keringjen a Föld körül.


A Kajtuocsö-2 (vagy más források szerint Kajtuo-2) rakéta bemutatkozó startja a helyi napkeltekor, Csiucsüanból. Előzetesen szinte semmi információ nem látott napvilágot az indításról. (Kép: ChinaSpaceflight.com)

Az elmúlt bő két év leforgása alatt Kínában a mostanit is beleszámítva nem kevesebb mint öt új hordozórakétát próbáltak ki. Ezek közül a mostani, valamint a 2014 novemberében debütált Kuajcsou (Kuaizhou) rakéta szilárd hajtóanyaggal működik, tolóereje kisebb műholdak alacsony Föld körüli pályára teszi alkalmassá. Másik három korszerű hordozóeszköz a hagyományos Hosszú Menetelés elnevezésű sorozatba tartozik, annak 5-ös, 6-os és 7-es számú típusai.


Fantáziarajz a most pályára került Tienkun-1 műholdról. A kísérleti űreszköz távérzékelési feladattal repül, célja egy új fejlesztésű kisműholdas platform berendezéseinek kipróbálása a gyakorlatban. Amennyiben nincs a fedélzetén a pályamagasság megemelésére alkalmas hajtómű, a kezdeti pályaelemek alapján rövid élettartamra szánták. (Kép: ChinaSpaceflight.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024