Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kísérleti IoT műholdak Hszicsangból
(Rovat: Kínai műholdak - 2023.11.24 14:15.)

Az indítás egy Hosszú Menetelés-2D rakétával történt a délnyugat-kínai starthelyről.

Az esemény november 23-án magyar idő szerint pontban 11 órakor történt. A rakéta hasznos terhéről kis túlzással csak a nevét lehet tudni: a Huliengvang Csisu Sijen-2 (Hulianwang Jishu Shiyan-2). (Frissítés: az is csak utólag derült ki, hogy nem egy, hanem három műholdról van szó, A, B és C jelzéssel. – A szerk.) A korábban, idén júliusban Csiucsüanból (Jiuquan) ugyanilyen néven indított első műholdról akkor azt írtuk, hogy egy kísérleti távközlési űreszközről van szó, amely egy a „dolgok internete” (internet of things, IoT) szolgáltatás céljára szolgáló, később kiépítendő műholdrendszer előfutára. Az IoT lényege, hogy internetes alapú hálózatba köt különféle intelligens elektronikai eszközöket, amelyek így képesek az általuk begyűjtött, regisztrált adatokat továbbítani a központba vagy egymással kommunikálni.


A Hosszú Menetelés-2D rakéta felemelkedése a Szecsuán (Sichuan) tartományban fekvő Hszicsangból (Xichang). (Kép: Chen Haojie / Xinhua)

Ez volt a kínai Hosszú Menetelés rakétacsalád 498-adik startja, így feltehetően még az idén elérnek a bűvös 500-adikhoz is. Ami a Hosszú Menetelés-2D típust illeti, azzal 1992-es bemutatkozása óta a 84-edik indítást hajtották végre (ezek egy kivételével mind sikeresek voltak). Ez a kétfokozatú, folyékony hidrazin hajtóanyagot használó rakéta 1,3 tonna tömegű hasznos terhet – egy vagy akár több műholdat – képes 700 km magasan húzódó poláris napszinkron pályára juttatni. Alacsonyabb pályákra akár 3,5 tonna is lehet a felbocsátandó tömeg. Érdekesség, hogy a rakéta tetejére szerelt, annak kapacitást megnövelő Jüancseng-3 (Yuanzheng-3) végfokozatot most először használták egy Hszicsangból végrehajtott műholdindítás során.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024