Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újabb négy Tienmu
(Rovat: Kínai műholdak, Időjárás és előrejelzése - 2023.03.23 12:15.)

Kínában egy kereskedelmi alapú, meteorológiai célú kisműholdas rendszert építenek, a januári kettő után most négy űreszközt bocsátottak fel.

A Tienmu-1 (Tianmu-1) sorozat 3–6 közötti sorszámú példányai egy Kuajcsou-1A (Kuaizhou-1A) rakétával álltak pályára. Az ExPace hordozórakétájának startja március 22-én magyar idő szerint 10:09-kor volt Csiucsüanból (Jiuquan). A szilárd hajtóanyagot használó, kis műholdak alacsony pályára juttatára alkalmas rakétatípus 2017 elején mutatkozott be. Azóta 19 alkalommal használták, de a sikerek mellé becsúszott két kudarc is (2020 szeptemberében és 2021 decemberében).


(Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)

Az első két Tienmu műholdat az idei év második kínai űrindítása során, egy Ceres-1 rakétával bocsátották fel. A kiépülő rendszerről annyit lehet tudni, hogy tulajdonosa a Xiyong Microelectronics vállalat, és kereskedelmi alapú meteorológiai szolgáltatásra készül. A globális navigációs műholdrendszerek (GNSS) rádiójelei légköri terjedési tulajdonságainak mérésével hőmérsékleti és páratartalmi profilokat lehet előállítani, ami segíti az időjárási modellszámításokat és előrejelzéseket. (Az amerikai Spire például ilyen mérések céljára a Lemur kisműholdak konstellációját üzemelteti.)


A GNSS okkultációs mérés vázlata. Amikor egy közepes magasságú Föld körüli pályán keringő GNSS műhold (balra) jelei a felszínnel közel párhuzamosan áthaladnak a légkörön, a rádiósugarak terjedési iránya némi törést szenved (az ábra a jelenséget eltúlozva mutatja, a gyakorlatban az irányváltozás a felszín feletti magasságtól függően legfeljebb az 1° nagyságrendjébe esik). A rádiójelek időkésését és az emiatt fellépő fázisváltozást alacsony pályákra (LEO) telepített műholdak rendszerével sokféle irányban mérni lehet. Ezek az értékek összefüggenek a légkörre jellemző paraméterekkel. Tekintettel a számos működő GNSS műholdra (GPS, GLONASSZ, Galileo, Beidou), kellően sok „vevő” műhold segítségével jól fel lehet térképezni az egész földi légkör tulajdonságait. (Kép: Gleisner et al. 2022, npj Climate and Atmospheric Science)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024