Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tengeri start Kínából
(Rovat: Kínai műholdak, Kínai rakéták - 2022.05.01 07:15.)

Egy Hosszú Menetelés-11H rakéta egyszerre öt földmegfigyelő műholdat állított pályára.

Az indítás egy tengeri platformról történt április 30-án, magyar idő szerint 5:30-kor. A helyszín a Kelet-kínai-tenger (32,18° északi szélesség, 123,79° keleti hosszúság) volt. A Csilin-1 Kaofen (Jilin-1 Gaofen) sorozat most felbocsátott műholdjai közül négy a 03D jelzést viseli (a 04-estől a 07-es számúakig), egy pedig 04A jelzéssel szerepel. A hírügynökségi jelentések szerint sikeresen elérték a tervezett poláris napszinkron pályájukat.

A Csilin-1 Kaofen műholdak kereskedelmi alapon működő földmegfigyelő szolgáltatást végeznek. A felvételeket természeti erőforrások kutatására, településtervezésre, katasztrófák következményeinek megfigyelésére és más szokásos műholdas távérzékelési alkalmazásokra hasznosítják.


A Taj Zsuj (Tai Rui) indítóhajó. (Kép: Shi Xiao)

A 2015 szeptembere óta használt Hosszú Menetelés-11 rakétatípusnak ez volt a 13. startja, eddig 100%-os sikeraránnyal repült. Szárazföldről és tengeri platformról is indítható. Ez utóbbi variáns jelzése 11H, és most használták harmadszor. Először 2019 júniusában a Sárga-tengerről próbálták ki. A négyfokozatú, gyorsan bevethető hordozórakéta szilárd hajtóanyaggal üzemel. Fejlesztője a China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

A mostani tengeri start újdonsága volt, hogy a hajó a kelet-kínai Santung (Shandong) tartományban fekvő Hajjang (Haiyang) városának kikötőjéből (Haiyang Oriental Aerospace Port) futott ki. A rakétát ugyanitt szerelték össze, így ez alkalommal már nem kellett két lépésben – először a kikötőbe indulás előtt, majd megérkezéskor is – tesztelni. Mivel közvetlenül a gyártóhelyről hajóztak ki, az eljárás egyszerűbb volt. Ilyen módon 3-4 nap leforgása alatt végre is lehet hajtani egy tengeri indítást. A kevesebb szállítás és a rövidebb felkészülési idő költségmegtakarítással is jár. A 3,5 milliárd dolláros hajjangi beruházás keretében az űripari park és a kikötő mellett a turistákat vonzó űrkutatási témájú élménypark is létesül. A tervek szerint a kelet-kínai bázison évente tíz szilárd hajtóanyagú rakétát is össze tudnak szerelni, de ha az építkezések befejeződnek, ez a szám megduplázható.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024