Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két Sijen-12
(Rovat: Kínai műholdak, Kínai rakéták - 2021.12.24 07:15.)

Egy rejtélyes kínai műholdpárost állítottak pályára Hajnan szigetéről.

A Hosszú Menetelés-7A hordozórakéta Kína legújabb űrbázisáról, a déli Hajnan (Hainan) szigeten fekvő Vencsangból (Wenchang) indult. A start december 23-án, magyar idő szerint 11:12-kor történt.


A Hosszú Menetelés-7A rakéta harmadik indítása (és a második siker) december 23-án. (Kép: CASC / Liu Yan)

A Sijen-12 (Shiyan-12) műholdakból kettő (a 01-es és 02-es sorszámú) került a világűrbe, ezek a geostacionárius pálya felé tartanak. A Sijen sorozatba különféle technológiai célú kísérleti műholdakat szoktak besorolni Kínában. Idén november végén indult például a Sijen-11, előtte pedig szeptemberben a Sijen-10. Az ugyancsak geostacionárius pályára készült, de kezdetben hajtóműprobléma miatt átmeneti pályán ragadt. Később lassan mégis meg tudták kezdeni pályamagasságának megemelését.

A Sijen műholdak természetéből adódóan a felépítésükről és céljukról nem szoktak semmi érdemleges információt nyilvánosságra hozni. Így volt ez a mostani indítás alkalmával is. Kínából idén ez volt eddig az 52. űrstart, közülük 49 végződött sikerrel (s az évből még egy bő hét hátra is van). Ezzel az ázsiai ország 2021-ben fej fej mellett halad az Amerikai Egyesült Államokkal, ahonnan eddig 51 indítást végeztek (beleértve a Rocket Lab cég új-zélandi startjait is). Az amerikai kísérletek közül ugyancsak 3 volt kudarc. Érdekesség, hogy az amerikai űrindítások többsége, 31 start a SpaceX Falcon-9 rakétájához köthető.

A Hosszú Menetelés-7A rakéta egy modern, kerozin hajtóanyagot használó típus, műholdak geostacionárius átmeneti pályára (GTO) való helyezésére fejlesztették ki. 2020. márciusi bemutatkozása sikertelenül végződött, de egy évre rá, a második alkalommal rendben elvégezte feladatát, ahogyan most is. A két műholdhoz ezúttal hosszabb orrburkolat dukált, a 60,7 m-es hosszával a rakéta jelenleg a legnagyobb méretű Kínában. A hengeres test átmérője 3,35 m, az első fokozat oldalán négy 2,25 m átmérőjű segédrakéta is segítette a felemelkedést. A Hosszú Menetelés-7A kapacitása 7 tonna hasznos teher (GTO) feljuttatására elegendő, ami meghaladja az erre a feladatra hagyományosan alkalmazott Hosszú Menetelés-3B rakétákét (5,5 tonna GTO). A Hosszú Menetelés-7 rakéta standard változatát a kínai űrállomásra tartó teherűrhajók indításához használják.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024