Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A harmadik Sijen-6
(Rovat: Kínai műholdak - 2021.04.14 13:15.)

A múlt héten Kínából kísérleti műhold állt pályára, amely egy 2018-ban kezdett sorozat hamadik darabja.

A Sijen-6-03 (Shiyan) nevének jelentése „kísérlet”. A start magyar idő szerint április 9-én 1:01-kor történt a Sanhszi (Shanxi) tartományban fekvő Tajjüan (Taiyuan) bázisról. A hordozórakéta egy Hosszú Menetelés-4A volt. Az előző két Sijen-6 műhold Csiucsüanból (Jiuquan), egy-egy Hosszú Menetelés-2D rakétával startolt, a mostani űreszközénél alacsonyabb pályákra.


Egy Hosszú Menetelés-4A rakéta indítja a Sijen-6 műholdat Tajjüanból. (Kép: Xinhua)

A rakéta harmadik fokozata ezúttal 1000 km körüli magasságú, a sarkvidékek fölött húzódó (99,5°-os inklinációjú) pályára helyezte a műholdat, amit az amerikai követőhálózat is megerősített.

A Sijen-6 kísérleti műholdsorozat felbocsátása 2018 novemberében kezdődött, a második példány 2020 júliusában állt pályára. Ezekkel a műholdakkal különféle technológia kísérleteket végeznek, amelyek részleteiről általában nem lehet tudni. Ez most is így van, egy kivétellel. Azt az információt ugyanis nyilvánosságra hozták, hogy egy olyan fényelnyelő borítást is kipróbálnak a gyakorlatban, amely csökkenti a fedélzeti optikai rendszerekben a szórt fény mennyiségét. A „szuperfekete” borítás képessé teszi a műholdak kameráit halványabb objektumok detektálására. A nanokompozit anyag az ibolyántúli, látható és közeli infravörös tartományban a rá eső fény 99,6%-át elnyeli.


A Sijen-6-03 fantáziaképe. (Kép: China National Center for Nanoscience and Technology)

A Földtől és a Napról származó szórt fényt elnyelő borításnak minden olyan alkalmazásnál hasznát vehetik, ahol érzékeny felvételeket kell készíteni: a csillagászati űrtávcsövektől kezdve az infravörös tartományban végzett kémkedésen át a többi műholdnak a pályáról való követéséig és megfigyeléséig.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024