Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Dokkolás Hold körüli pályán
(Rovat: Kína a világűrben, Távoli világok kutatói - 2020.12.06 17:00.)

A kínai Csang'e-5 szonda holdi kőzetmintát szállító egysége automatikus üzemmódban csatlakozott a Hold körüli pályán keringő orbiterhez.

Így a soron következő lépés is sikeresen megtörtént a Holdról történő anyagszállítás folyamatában. Most már „csak” vissza kell térni a Föld körüli térségbe, majd a holdkőzeteket tartalmazó kabint lejuttatni Belső-Mongólia sivatagos területére. Ez december közepére várható.

Bármilyen meglepően is hangzik, a Csang'e-5 (Chang'e-5) mintaszállító (felszálló) egysége (ascent module) és az anyaszonda (orbit module) automatikus összekapcsolódása volt az első ilyen típusú művelet a Hold körüli pályán, az Apollo űrhajók esetében ugyanis emberek is voltak a fedélzeten. A dokkolásra december 5-én, magyar idő szerint 22:42-kor került sor.

A megközelítés az anyaszonda „szemszögéből”. A manőver két nappal azután történt, hogy a mintaszállító modul felemelkedett a Holdról. A háttérben a részben megvilágított földsarló látató. A felvételek sorozatából videó is készült. (Forrás: CNSA / CGTN)

A jelentések szerint 23:12-kor a remények szerint mintegy 2 kg-nyi holdi mintát tartalmazó tartály rendben átkerült a majdani leszállást végrehajtó egységbe. Ezután a dolgát elvégző mintaszállító modult újra leválasztották, az a Hold körüli pályán marad. Az anyaszonda a tervek szerint december 13-án hagyja majd el a Hold környezetét, és néhány nap múlva landol a kabin.

A szovjet Luna-24 szonda 1976-os útja óta nem érkeztek minták a Holdról a Földre, sőt nem is történt leszállás és felemelkedés egy nagyméretű idegen égitesten, mint a Hold vagy a bolygók. A szakértők várakozásai szerint a mintaszállító modul felemelkedése és a Hold körüli pályán most végrehajtott csatlakozás volt a küldetés két legkockázatosabb fázisa, így a nehezén talán már túl vannak a kínai szakemberek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024