Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GYORSHÍR: A Hold körül a Csang’e-5
(Rovat: Kína a világűrben, Távoli világok kutatói - 2020.11.28 18:35.)

Közép-európai idő szerint ma 2 perccel délután 2 előtt, a fékező hajtómű 17 perces működtetésével sikerült az elsődleges pályára állás.

Ez egy olyan elnyúlt ellipszispálya, amelynek Holdhoz közeli pontja a felszín felett 400 km magasan van. Ezt a pályát további lépésekkel fogják átalakítani egy 200 km felszín feletti magasságú körpályává.

A leszálló és a keringő egység szétválasztását majd ezen a pályán végzik el, és itt fog várakozni a keringő egység, hogy – ha minden jól megy – a Holdról felszálló űreszköz (a holdi talajmintákkal) visszatérjen hozzá. A leszálló egység a Hold felszínére rakétás fékezéssel fog eljutni. Ott az elsődleges feladat a talajmintavétel, amihez egy függőlegesen működő fúró, illetve egy robotkaron lévő (felszínt) kotró mintavevő egység is rendelkezésre áll. (Az előbbi max. 200, míg az utóbbi max. 10-20 cm mélységet képes elérni.)

Ezen túl azonban a landeren további tudományos műszereket és berendezéseket is elhelyeztek. Ezek a leszállási képet közvetítő kamera, egy panorámakamera, egy spektrométer a felszíni anyagok ásványi összetételének vizsgálatára, egy-egy, a gázokat, illetve a talaj összetételét vizsgáló berendezés. A leszálló szondán ezeken túl még van egy talajba hatoló radar (GPR) és a mintavételi rétegek hőmérsékletét mérő eszköz is.


Alul a Föld–Hold–Föld útvonalon és a Hold körüli pályán üzemelő holdszonda (orbiter). Tetején a lábakkal ellátott leszálló egység (saját napelemekkel). Ennek tetejére szerelték (a szintén napelemekkel ellátott) felszálló egységet, mely a Hold körüli pályán randevúzna a legalsó (orbiter) egységgel.

Frissítés november 30-án:
November 29-én, pekingi idő szerint 20:23-kor (magyar idő szerint 13:23-kor) másodszor is bekapcsolták a Csang’e-5 fékezőhajtóművét. Ennek a manővernek köszönhetően sikerült kialakítani a Hold felszíne feletti nagyjából 200 km magasan húzódó (közel) körpályát. A következő lépés a négy egységből álló holdszonda kétszer két egységre történő szétválasztása lesz. Az anyaszonda a Földre leszálló egységgel a Hold körüli pályán marad, míg a Holdra szálló egység (lander) a tetejére szerelt, a Holdról később felszálló egységgel (ascender) megkísérli a landolást.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024