Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Elindult a második kínai űrállomásmodul
(Rovat: Kína a világűrben - 2016.09.15 16:30.)

A Tienkung-2 kísérleti modult egy Hosszú Menetelés-2F rakétával állították pályára Csiucsüanból.

A Góbi-sivatagban levő indítóhelyről szeptember 15-én, magyar idő szerint 16:04-kor emelkedett a magasba a rakéta. A buszhoz hasonlítható méretű Tienkung-2 (Tiangong-2) modul alacsony Föld körüli pályára kerül. A tervek szerint október közepén két űrhajós látogatja meg és „avatja fel” az ázsiai ország második kísérletű űrállomásmodulját. A Tienkung-1 öt éve, 2011-ben indult és 2013-ig egy automata és két emberes Sencsou űrhajóval keresték fel. Az új modulhoz indítandó Sencsou-11 utasai egy hónapot töltenek majd a Tienkung-2 modulban. Az összesen 33 napig tartó repülés több mint kétszer olyan hosszú lesz, mint az eddigi leghosszabb időtartamú kínai űrrepülés, a Sencsou-10 15 napos útja 2013-ban. Az űrhajósok neve egyelőre nem ismert.


Az 52 m magas, a kínai emberes űrprogram számára megalkotott, kétfokozatú, hidrazinnal és nitrogén-tetroxiddal működő Hosszú Menetelés-2F rakéta, orrkúpja alatt a felbocsátásra kész Tienkung-2 űrállomásmodullal szeptember 8-án gurult ki a szerelőcsarnokból. (Kép: Xinhua)

A Tienkung-2 starttömege mintegy 8,6 tonna. Tervezett hasznos élettartama 2 év. Először elnyúlt pályára állt, ahonnan saját hajtóműveivel éri el a 400 km-hez közeli magasságú, kör alakú pályáját. A Tienkung-2 célja, hogy fedélzetén súlytalansági kísérleteket hajtsanak végre. A legfontosabb azonban az „igazi” kínai űrállomás felépítéséhez szükséges műszaki megoldások, eljárások kipróbálása, begyakorlása. Kína terveiben a 2020-as évek elejére immár egy nagyobb, több modulból álló űrállomás létrehozása szerepel.

Az új kísérleti modul méretei a Tienkung-1-éhez hasonlóak. Hosszúsága 10,4 m, átmérője 3,4 m. Napelemtábláinak fesztávolsága teljesen kinyitott állapotban 18,4 m. A két modul a külső szemlélő számára egyformának tűnhet, de belülről a Tienkung-2-t jelentősen továbbfejlesztették. Ez érvényes a kísérleti lehetőségekre és az űrhajósok életkörülményeit komfortosabbá tevő berendezésekre is. Elődjével ellentétben az új modult hajtóanyag-utántöltésre, teherűrhajó fogadására is felkészítették. Az első teherűrhajó, a Tiencsou-1 (Tianzhou-1) jövő áprilisban indulhat, immár az új típusú Hosszú Menetelés-7 rakétával.

A mostani indítás során a rakéta „potyautasa” volt egy kis (40 kg-os) műhold, a Panhszing-2 (Banxing-2) is, amelynek feladata az űrállomásmodul külsejének fényképezése lesz, természetesen tisztes távolságból. Ami a fedélzeti tudományos kísérleteket illeti, közülük nem egyben európai országok kutatói is együttműködnek kínai kollégáikkal. A franciák például a Sencsou-11 űrhajósai szív- és érrendszeri vizsgálatában vesznek részt. Svájci és lengyel közreműködéssel készült a távoli világegyetemből érkező gamma-kitöréseket érzékelő műszer.

A Tienkung-2 sorsa végül hasonló lesz, mint az elődjéé: a következő, már több modulból álló komplexum kiépítése előtt felhagynak üzemeltetésével. A Tienkung-1-et 2013 óta nem látogatták újab űrhajósok, idén március óta nem küld adatokat a földi irányítóknak. Várhatóan 2017 vége felé lép be – irányítás nélkül – a sűrű légkörbe, ahol megsemmisül.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024