Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Japán űrszemétfigyelő műhold indult
(Rovat: Japán a világűrben, Környezetünk védelme , Kis űreszközök nagy szerepe - 2024.02.18 16:00.)

A startot az amerikai Rocket Lab cég Electron hordozórakétájával hajtották végre Új-Zélandból.

Szerencsés helyzetben vagyunk, mert a 2013-ban alapított Astroscale vállalat ADRAS-J (Active Debris Removal by Astroscale-Japan) műholdjáról és tervezett programjáról az űreszköz elkészülte után, tavaly októberben már részletesen írtunk. Emlékeztetőül, röviden: az ADRAS-J feladata egy korábban használt japán H-2A rakéta kiürült, a Föld körül keringő utolsó fokozatának megközelítése és helyszíni megfigyelése. Ez lesz a világon az első próbálkozás, amikor az űreszemét egy darabját egy műhold felkeresi, majd demonstrálja, hogy a megközelítés és összekapcsolódás végrehajtható.


Az ADRAS-J műhold alacsony Föld körüli pályán megközelít egy kiégett H-2A rakétafokozatot. A szóban forgó fokozat 2009 óta kering a Föld körül, hossza 11 m, átmérője 4 m. (Fantáziakép: Astroscale)

A mostani küldetés célja tisztázni, hogy a jelenlegi eszközök alkalmasak-e az üzemképtelen tárgy befogására, az űrszemét biztonságos és megbízható eltávolítására. Maga az eltávolítás tehát most még nem aktuális; ha minden jól megy, a tervek szerint talán 2026-ban lesz az. Az ADRAS-J a majdani ilyen műholdak előfutárának tekinthető. Sikere esetén később az űrszemét legnagyobb, legveszélyesebb darabjait vehetik célba. A küldetést a Japán Űrügynökség (JAXA) finanszírozta.

A mindössze 150 kg-os ADRAS-J felszereléséhez tartoznak a látható és infravörös tartományban érzékeny kamerák és egy lézeres távolság-meghatározó (LIDAR) berendezés. A H-2A fokozat közelébe érve ezekkel mérik majd fel a test állapotát, meghatározzák forgásának szögsebességét. Csak körberepülik majd a céltárgyat, a műhold nem fog hozzá csatlakozni.

Az Electron rakéta tavaly szeptemberi indítási kudarca miatt az ADRAS-J eredetileg novemberre remélt startja mostanáig húzódott. Az indításra végül február 18-án magyar idő szerint 15:52-kor került sor a Rocket Lab új-zélandi Mahia-félszigeten levő starthelyéről. A repülés jelmondata (On Closer Inspection) utal a műhold feladatára, a kiszuperált rakétafokozat közeli vizsgálatára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024