Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

SLIM: gyorshír és egy kép a Hold felszínéről
(Rovat: Japán a világűrben, Távoli világok kutatói - 2024.01.25 10:15.)

A Japán Űrügynökség tájékoztatóján bemutattak egy helyszíni felvételt, amely szerint a SLIM űrszonda felborulva ért le a Hold felszínére.

Mint azt megírtuk, a japán SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) űrszonda jaunár 19-én sima leszállást hajtott végre a Hold felszínén. Ezzel Japán lett az ötödik űrhatalom, amelynek ez sikerült. Viszont a napelemes energiatermelés nem indult be, így a megérkezés után mintegy két és fél órával, az akkumulátorok 12%-os töltöttségi szintjének elérésekor a berendezéseket lekapcsolták. A Japán Űrügynökség (JAXA) szakemberei még reménykednek benne, hogy mostanában, a helyi naplemente idején, január végig érheti annyi sugárzás a napelemeket, hogy újra töltődni kezdenek az akkumulátorok. A landolás után rendelkezésre álló rövid működési időt mindenesetre igyekeztek kihasználni arra, hogy minél több mérést végezzenek és adatot sugározzanak le a Földre. A SLIM szondán utazó két kis rover, a LEV-1 és LEV-2 (Lunar Excursion Vehicle) is önállósult, a felszín elérése előtt 5 m-es magasságban.


Az első és eddigi egyetlen nyilvánosságra hozott helyszíni felvétel a Holdara leszállt japán SLIM űrszondáról. (Kép: JAXA)

A JAXA mai tájékoztatóján bemutatták az első fényképet, amely a SLIM-ről készült a Holdon. A szonda ezen „kívülről”, a LEV-2 nézőpontjából látható. A LEV-1 szerencsére önállóan is képes kommunikálni a földi követőállomásokkal. A lesugárzott képről kiderül, hogy a SLIM rendellenes helyzetben, felborulva fekszik a felszínen. Így az sem meglepő, hogy a nyugati irányba fordult napelemei nem működnek. A szakemberek eddigi vizsgálataik során arra a következtetésre jutottak, hogy kb. 50 m-es magasságban a két fő hajtómű egyike meghibásodhatott. Erről a pontról a SLIM 3–4 m-es hibával kellet volna elérje a kijelölt landolási helyét. Egyetlen működő hajtóművel is sikerült ugyan a sima leszállás, mintegy 2–3 m/s függőleges irányú sebességgel. Ennek az ára azonban az volt, hogy a szondának közben oldalirányban, kelet felé is keletkezett egy 9 m/s nagyságú sebességkomponense. Az oldalirányú mozgás a felszín elérésekor a SLIM feldőléséhez vezetett, továbbá a szonda 55 m-es távolságba került az eredetileg megcélzott helytől.

A SLIM-ről további részletek várhatók, főleg, ha valóban sikerül a napokban feléleszteni a szondát és újra bekapcsolni a műszereit. A naplemente után következő, két földi héten át tartó, rendkívül hideg holdi éjszaka túlélésére ugyanakkor nincs esély, arra eredetileg sem tervezték az űrszondát.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024