Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kis japán rakéta hét műholddal
(Rovat: Japán a világűrben - 2019.01.19 07:15.)

Japán idei első űrindítását az Epsilon rakétával végezték, kicsi és még kisebb japán és vietnámi műholdak álltak 500 km magas Föld körüli pályára.

A szigetország déli részén, a Kagosima (Kagoshima) prefektúrában levő Ucsinoura (Uchinoura) űrközpontból emelkedett a magasba – a típus 2013-as használatba vétele óta negyedszer – a négyfokozatú, szilárd (a negyedik fokozatban folyékony) hajtóanyagú Epsilon hordozórakéta. A start időpontja január 18-án, magyar idő szerint 1:50 volt.


(Kép: JAXA)

A Japán Űrügynökség (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) indtás után kiadott közleménye szerint a művelet sikeres volt. Az Innovative Satellite Technology Demonstration-1 (innovatív műholdak technológiai demonstrációja) nevű kísérlet keretében összesen hét műhold – hat japán és egy vietnami – jutott a világűrbe. Először, közel 52 perccel a start után a legnagyobb, a 220 kg-os RAPIS-1 (Rapid Innovative payload demonstration Satellite-1) önállósult, majd a többiek – a vietnámi MicroDragon, a Hodoyoshi-2 (RISESat) és ALE-1 kisműholdak, valamint három CubeSat, az OrigamiSat-1, AOBA-VELOX-4 és NEXUS) következtek. A műholdak többsége különféle technológiai kísérletek, prototípusok kipróbálása céljára épült, a NEXUS rádióamatőröknek sugároz jeleket.

Előzetesen a legnagyobb sajtófigyelmet az ALE-1 (Astro Live Experiences-1) kapta, amelynek fura és némileg visszatetsző célja „mesterséges meteorzápor” előidézése, apró golyócskáknak a légkörbe eresztésével. Erre várhatóan a jövő év folyamán, Japán fölött kerül majd sor, a tervek szerint Hirosimában és 100 km sugarú környezetében lesz megfigyelhető az égi jelenség. Ha a látványosság „beválik”, később máshová is szervezhetnek ilyesmit...


Mesterséges meteorzápor: űrkorszaki szórakoztatás megrendelésre? (Fantáziakép: ALE)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024