Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egy nap a Shizuku „szemével”
(Rovat: Japán a világűrben, Környezetünk védelme - 2012.07.05 07:15.)

A májusban indított japán földmegfigyelő hold június legvégén elérte végső pályáját és röviddel utána megkezdte próbaméréseit is. Íme az első nap látványos globális víz- és jégtérképe.

A Shizuku (jelentése: vízcsepp, korábbi jelölése: GCOM-W1), japán „vizes” műholdja elsősorban a földi légkör páratartalmát, a felhőzetet, a csapadékot, a tengeri és szárazföldi jégtakarót, a szárazföld hóborítottságát méri. Fő műszere egy mikrohullámú sugárzásmérő (Advanced Microwave Scanning Radiometer-2, AMSR-2), amihez hasonló japán készítésű tudományos berendezés már repül az amerikai Aqua földmegfigyelő műholdon. A magyar idő szerint május 17-én felbocsátott Shizuku közel poláris pályán, 700 km magasan kering, kb. 100 percenként kerülve meg a Földet. Június 29-én csatlakozott az ún. A-Train műholdkonfigurációhoz. Itt különféle nemzetközi földmegfigyelő űreszközök ugyanolyan alakú pályán, egymást szorosan követve repülnek. Így változatos műszerezettséggel összehangolt, lényegében azonos idejű méréseket tudnak végezni, ugyanazon földfelszíni területek fölött elhaladva.

A Japán Űrügynökség (JAXA) a napokban tette közzé a Shizuku első teljes mérési napjának eredményeit, egy világtérkép-mozaik formájában. Az AMSR-2 műszer július 3. óta működik, egyelőre tesztüzemmódban.


A Shizuku AMSR-2 műszerével július 3-4-én, egy teljes napon át készült térkép. A hamis színezésű képet a 89 GHz-es frekvencián vízszintes és függőleges polarizációval, illetve 23,8 GHz-en függőleges polarizációval végzett mérésekből kombinálták össze. Sárgásfehér jelöli a vastag jégtakarót vagy a heves esőzések helyszíneit. A világoskék területeken alacsony, a sötétkéken magas a légkör víztartalma, illetve ott vastagabb a felhőzet. A fekete sávok, amelyek az Egyenlítő környékén a legszélesebbek, a műhold által le nem fedett területeket mutatják. Az adott szélességű lefedési sávok az egymást követő, a Föld pólusai fölött húzódó pályákon a sarkvidékekhez közelebb már összeérnek. (Kép: JAXA)

A japán szakemberek a startot követő harmadik hónap végéig a műszerek beüzemelésével, a mérési adatok kalibrációjával lesznek elfoglalva. Ehhez felhasználnak összehasonlító földfelszíni méréseket is.


A tengeri jégtakaró nyári kiterjedése a Északi-sarkvidéken, a Shizuku július 3-4-én végzett mérései alapján. A műhold poláris pályája és 100 perces keringési periódusa miatt naponta több alkalommal is elrepül a terület felett, teljes lefedettséget biztosítva. (Kép: JAXA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024