Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A japán Vénusz-szonda új neve
(Rovat: Japán a világűrben, Távoli világok kutatói , Szárnyaló képzelet - 2009.10.25 09:00.)

A 2010-ben startoló, eddig PLANET-C néven futó űrszonda új elnevezése Akatsuki (magyarul: hajnal). Az érdeklődők a szondával rövid üzenetüket is elküldhetik a Vénuszhoz, csak jelentkezni kell!

A Japán Űrügynökség (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) már most közzétette a végleges elnevezést (hagyományosan ezt inkább az űreszköz sikeres felbocsátása után szokták megtenni). Ezzel is erősíteni szeretnék a Vénuszhoz küldendő űrszonda ismertségét. A szó (Akatsuki) jelentése hajnal. Ez arra utal, hogy a Vénusz bolygó (népies nevén az esthajnalcsillag) a napfelkeltét megelőzően a hajnali égbolton ragyog majd fényesen, amikor a japán űrszonda a tervek szerint 2010/2011 telén a bolygó közelébe ér. A remények szerint az Akatsuki (PLANET-C) egy új korszak hajnalát is jelzi majd, hiszen megkezdi a Vénusz légkörének meteorológiai célú rendszeres megfigyelését. Az elnevezésre ezúttal nem írtak ki nyilvános pályázatot, arról a projekt munkatársai döntöttek.

A JAXA ugyanakkor most is meghirdeti a nagyközönség számára azt a lehetőséget, hogy üzeneteket küldhessenek a szomszéd bolygóhoz. A beérkezett szövegeket lekicsinyítve egy alumíniumlemezre viszik, amelyet hozzáerősítenek az űrszonda testéhez. Nem csak Japánból, de a világ minden tájáról szívesen várnak üzeneteket. A kampány nem titkolt célja a japán űrtevékenység ismertségének növelése világszerte.



A nyilakkal megjelölt helyekre (fent) kerülnek a lemezkék (lent). (Kép: JAXA)

Az akció október 23-án kezdődött, és 2009. december 25-ig tart. Magánszemélyek a JAXA erre a célra létrehozott weblapján keresztül kapcsolódhatnak be az üzenetküldési kampányba (angol nyelvű oldal). A latin betűs üzenetek maximális hossza 40 karakter lehet. Akár csupán nevek (legfeljebb 20 karakter) is küldhetők. Az üzenetek összegyűjtésének, rendszerezésének feladatát a Csillagászat Nemzetközi Éve japán nemzeti bizottsága vállalta magára. A beérkezett üzenetek vételét válaszlevélben (e-mailben) nyugtázzák. Japánból 100 fősnél nagyobb csoportok (pl. iskolai közösségek, klubok, munkahelyi kollektívák) hagyomágyos postai levélben is küldhetnek üzeneteket.


Az Akatsuki a Vénusz körül. (Fantáziakép: Akihiro Ikeshita)

A Vénusz klímáját kutató Akatsuki (PLANET-C) 2010-ben indul Japánból, H-IIA hordozórakétával. Útja nagyjából fél évig tart. Odaérkezése után pályára áll a bolygó körül, ahol legalább két éven át figyeli majd a légkörben zajló folyamatokat. Működését, programját, valamint a Vénusz legfőbb tulajdonságait az alábbi angol nyelvű videó mutatja be.

Az űrszonda programját a JAXA tudományos részlege, az ISAS (Institute of Space and Astronautical Science) irányítja.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024