Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hazafelé tart a Hayabusa
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda, Távoli világok kutatói - 2009.02.06 09:00.)

Hosszú idő után újra beindították az Itokawa kisbolygónál járt japán űrszonda ionhajtóművét. A szonda mintahozó kapszulája 2010 júniusában érhet Földet.

A Hayabusa (Hájábuszá, magyarul Sólyom) szonda 2007 elején kezdte meg hosszadalmas hazafelé tartó utazását. 2007. október 18. óta „csendben”, vagyis a hajtóművek segítsége nélkül rótta pályáját a Nap körül. Most szerdán a JAXA japán űrügynökség szakemberei újra működésbe hozták az ionhajtóművet, megkezdték a Földhöz vezető pálya eléréséhez szükséges manőverek sorozatát. Előtte működésbe hozták a giroszkópokat és a térben stabilizálták az űreszköz helyzetét. A manőverek 2010 márciusáig folytatódnak, egyre növelve a szonda sebességét. A hazafelé vezető út utolsó fázisa akkor kezdődik. Ennek során minél pontosabban megközelítik majd a Föld pályáját. A kisbolygó felszínéről (talán) begyűjtött anyagmintát tartalmazó kapszula 2010 júniusában lép a légkörbe. Az ionhajtómű eddig már összesen 31 ezer órán át üzemelt, de még mindig maradt elegendő xenon üzemanyaga a visszatéréshez.

A 2003 májusában startolt Hayabusa 2005-ben érkezett az Itokawa kisbolygó közelébe, ahol részletesen feltérképezte az égitestet. A képek és mérési adatok alapján azóta sokkal többet tudunk a földközeli kisbolygók szerkezetéről, felépítéséről. A program során sajnos egy sor technikai hiba is történt. Az irányítók valójában abban sem voltak biztosak, hogy a felszín érintése alkalmával végül sikerült-e a talajminta-vételezés. A szonda korábban ugyancsak elveszítette a Minerva nevű kis leszállóegységet. Mindenesetre a JAXA szakemberei mindent megtesznek azért, hogy sikeresen hazavezessék a sokat próbált űreszközt. Szerencsés esetben ez lesz az első olyan űrszonda, amely egy kisbolygóból vett mintát juttat a Földre.


A Hayabusa 1:1 méretarányú makettje az ISAS/JAXA főépületének előcsarnokában a látogatók egyik kedvence.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024