Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csak 2010-ben térne haza a Hayabusa
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda, Távoli világok kutatói - 2005.12.14 10:47.)

Szinte biztos, hogy a japán szonda már nem tudja elérni az eredetileg tervezett, Föld felé vezető pályáját. A legfrissebb híreket ismertetjük.

A JAXA japán űrügynökség mai közleményében részletesen beszámolt az Itokawa kisbolygó közelében tartózkodó Hayabusa (ejtsd: hájábuszá) szonda állapotáról. Az irányítóknak pillanatnyilag nincs kapcsolata az űrszondával. Az összeköttetés december 9-én, a hajtóanyag szökése során hirtelen fellépett forgatónyomaték hatására szakadt meg. A japán mérnökök reménykednek, hogy a szonda kommunikációs antennája hamarosan ismét a földi rádióantennák irányába áll. Azt ugyanakkor már egyre kevésbé hiszik, hogy a 2007 júniusi visszaérkezési időpont – amikor a kisbolygó felszínéről talán begyűjtött anyagminta földet érne – még tartható.


Az időközben kidolgozott „vészforgatókönyv” szerint a Hayabusának 2007-ig kellene ott maradnia, ahol most van: az Itokawa kisbolygóval együtt, a Nap körül keringve. A Föld környezetébe így három éves késéssel, 2010 júniusában juthatna vissza (piros trajektória az ábrán). Ha csak valamilyen csoda nem történik a napokban, ezt az új tervet igyekszenek majd végrehajtani.

Addig azonban még nem pihenhetnek az irányítók, hiszen vissza kell szerezzék az ellenőrzést az űreszköz fölött. December 8-án, amikor a legújabb probléma felmerült, éppen egy ilyen „újraélesztési” eljárás kellős közepén voltak. A november 26-27-i hajtóanyagszivárgás következtében szintén kommunikációs kiesés és áramszünet lépett fel. A fedélzeti műszereket is újra kellett indítani, mert a napelemek egy időre nem fordultak a kellő irányba. A gondokon már majdnem sikerült úrrá lenni. Bekapcsolták az ionhajtóművet, és a kiáramló xenongáz segítségével le tudták lassítani a Hayabusa forgását. Igyekeztek megszabadulni a szivárgást okozó kémiai hajtóanyagtól is.

A mostani probléma megoldása akár hónapokba is beletelhet. Szerencsére a szondán meglevő xenontartalék elegendő lesz akár a hazajutáshoz is. A modellszámítások szerint sem a Hayabusa napelemei, sem az antenna nem állnak jó irányban. A Hayabusát szerencsére úgy tervezték, hogy hosszabb áramkimaradás után is újraindíthatók a műszerei.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024