Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Most sem járt szerencsével a Hayabusa ... vagy mégis?!
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda, Távoli világok kutatói - 2005.11.26 09:31.)

A japán kisbolygókutatató szondának a jelek szerint a legújabb, és valószínűleg utolsó kísérlet alkalmával mégis sikerült begyűjtenie a kisbolygóport.

A japán JAXA űrügynökség egyik részlege, a Hayabusa (ejtsd: hájábuszá) szondát építő ISAS (Institute of Space and Astronautical Science) honlapján üzemelő (meglehetősen szűkszavú) webnapló tanúsága szerint a megközelítés egy darabig rendben zajlott. Japán idő (JST) szerint november 25-én este 10-kor kezdődött a művelet. A szonda 6 cm/s sebességgel ereszkedett az Itokawa felé.

Kb. 400 méteres magasságnál, 6:23 JST-kor adták ki a földi irányítók a "GO" parancsot, vagyis a leszállásra vonatkozó utasítást. A naplóbejegyzések ezután 30-40 méterenként tudósítottak az egyre fogyó távolságról. Mígnem 40 m-es felszín feletti magasságon belül, negyed 8 tájban a szonda megszakította a manővert és újból emelkedni kezdett.

Ezután sikerült kapcsolatba lépni a szondával (amelynek az irányítóteremben használt Lego-makettje látható az oldalsó képen). Így az adatokat nyilván lázasan elemzik. E töredékes információk alapján úgy tűnik, hogy a mintavétel ezúttal sem sikerült, és valószínűleg több próbálkozásra már nem is lesz lehetőség. Hivatalos közleményre ugyanakkor még nem bukkantam, sem a JAXA honlapján, sem a nagyobb külföldi űrkutatási hírportálokon.

A Japan Today angol nyelvű webes hírportál néhány mondatos gyorshíre szerint azonban mégis megvan az anyagminta, a Hayabusa azzal együtt távolodott el a kisbolygótól. Ha biztosat akarunk tudni, szokás szerint még várnunk kell - akár napokig is... Új, megerősített hírek esetén ismét jelentkezünk. A biztató, japán illetékesekre hivatkozó értesülés mindenesetre a BBC hírszolgálatánál is megjelent, azzal a bölcs megjegyzéssel, hogy egészen biztosat majd akkor tudhatunk, ha 2007-ben kinyítják azt a kapszulát, amelyben a minta eljut a Földre.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024