Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GYORSHÍR: Sikeres indiai űrhajókísérlet
(Rovat: India a világűrben - 2023.10.21 08:00.)

A TV-D1 a készülő indiai emberes űrhajó mentőrakétás és ejtőernyős rendszerének kipróbálását célozta.

A kísérletre, amelynek hátteréről, technikai részleteiről és jelentőségéről a minap előzetesen részletesen írtunk, október 21-én magyar idő szerint 6:30-kor került sor Sriharokota szigetéről, a Satish Dhawan Űrközpontból. Nem volt minden izgalommentes, ugyanis egy és egynegyed órával korábban, az utolsó másodpercekben automatikusan leállt a visszaszámlálás. A hajtóművek beindulásával adódott probléma, amelyet a jelek szerint sikerült megoldani.

TV-D1 (Test Vehicle - Demonstration 1) repülés során a fejlesztés alatt álló indiai Gaganyaan űrhajó kabinjának méret- és tömegazonos (de nem hermetikus) makettjével végeztek repülés-megszakítási, mentőrakétás tesztet. A kabin az egyfokozatú, speciális hordozórakétáról közel 12 km-es magasságban, a felemelkedés után kb. 1 perccel vált le. Innen még ballisztikus repüléssel mintegy 17 km-ig jutott. Az ejtőernyők rendszerének kibontása után, kevesebb mint 9 perccel a felbocsátását követően a Bengál-öböl vizére ereszkedett vissza, a starthely 10 km-es közelében.

Az indiai szakemberek most megkezdik a gyűjtött adatok feldolgozását, a kísérlet tapasztalatainak elemzését. Ha ez és a tervezett további tesztek is sikeresek lesznek, és semmi nem jön közbe, akkor az első indiai űrhajó az első indiai utassal 2024 végén vagy inkább 2025 elején indulhat el, várhatóan 1–3 napig tartó Föld körüli repülésre. Ezzel India válhat a negyedik űrhatalommá, amely saját eszközeivel, saját területéről indít majd űrhajós küldetéseket.

A kormányzat azonban már még távolabbi, ambiciózus célok felé tekint. A héten jelentették be, hogy a következő évtized közepére indiai űrállomást (Bharatiya Antariksha Station) szeretnének létrehozni, 2040-ig pedig embert küldeni a Hold felszínére.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024