Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

India legújabb rakétája
(Rovat: India a világűrben - 2022.08.07 08:10.)

A legkisebb, gyors „bevetésekre” tervezett, szilárd hajtóanyagú SSLV Sriharikotából indult. A start végül kis híján, de kudarccal végződött.

(Elöljáróban egy szolgálati megjegyzés: ez a cikk már 2020 eleje óta várja a megjelenését. Akkor még úgy tűnt, 2020 áprilisában mutatkozhat be az új indiai rakéta. A halasztások után most megtörtént a start, az adatokat pedig igyekeztünk aktualizálni! – A szerk.)

Az utóbbi években valamennyi jelentős űrtevékenységgel rendelkező ország kormányzati űrkutatási szervei és/vagy űripari cégei kifejlesztették azokat a kisebb, gyorsan előkészíthető asztronautikai rakétáikat, melyek elsősorban a piko-, nano-, miniműholdak indítását végezhetik. Logikus, hogy ha ezek a „törpe” holdak gyorsan elkészülnek, akkor pályára is gyorsan kerüljenek. Természetesen létezik az a megoldás is, ahol a nagy hordozórakéták orrkúpja alatt rejtőző nehéz és drága műholdak mellett, „potyautasként” sok (akár több tucat) parányi hold kerül pályára. Ehhez rendelkezésre állnak a nagyobb rakétákhoz kifejlesztett speciális indító berendezések, adapterek. A probléma azonban az, hogy amennyiben a drága és nehéz műholddal (amely miatt az egész indítás zajlik) gondok vannak, akkor senki semmit nem kockáztat, a start csúszik. Márpedig eléggé „vicces”, ha egy legfeljebb 2–3 év alatt összehozott pikoműhold vagy CubeSat további 2–3 évet vár egy startra.

Szóval a kisebb – általában szilárd hajtóanyagú – rakéták piaca létezik, és köszöni szépen jól van! Nyilvánvaló volt, hogy ebből az üzletből India sem maradhat ki.

A négyfokozatú SSLV (Small Satellite Lunch Vehicle) csúcsán egy folyékony hajtóanyagú végfokozat ül, míg az alatta lévő három fokozat szilárd hajtóanyagú. Az SSLV fejlesztésétől az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) azt várta, hogy egyrészről sikerül a bonyolultabb és nagyobb PSLV rakétákat részben tehermentesíteni, miközben a kisműholdas indítási frekvencia úgy nőhet, hogy a költségek csökkennek. Az SSLV startelőkészítése mindössze egy hetes lesz, míg a PSLV esetében ez több hónap! A fentieknek köszönhetően egy-egy SSLV indítás mindössze 4,3 millió dollárba fog kerülni.


A 34 m magas, 2 m legnagyobb átmérőjű rakéta starttömege 120 tonna. 500 km magas, 45° inklinációjú körpályára 500, míg napszinkron pályára 300 kg össztömegben indíthat űreszközöket. Ez azt jelenti, hogy az SSLV versenytársai többek között az amerikai Electron, a japán Epsilon, az amerikai Minotaur-1, a kínai Kuajcsou és az orosz Start-1 rakéták.

Az ISRO által kifejlesztett rakétát a NewSpace India Limited (az ISRO egyik kereskedelmi részlege) fogja áruba bocsátani. A megrendelők többféle pályára állító szerkezet közül választhatnak. Rendelkezésre áll például olyan, mely egy 300 kg-os nagyobb műhold mellett 8 kisebbet, vagy egy másik, amelyik két 150 kg-os közepes hold mellett 7 kisebbet képes pályára helyezni.


Az SSLV bemutatkozó repülésén két indiai műholdat állított alacsony Föld körüli pályára. (E sorok megjelenésekor a pályára állítás sikerét azonban még nem erősítették meg.) A start 2022. augusztus 7-én magyar idő szerint 5:48-kor történt Sriharikotából. A fő hasznos teher az ISRO 142 kg-os EOS-02 (Microsat-2A) nevű földmegfigyelő űreszköze volt. Ennek tervezett élettartama 10 hónap, fedélzetén akár 6 m-es felbontásra képes infravörös kamerák vannak. A távérzékelő műhold mellett a Space Kidz India nevű startup vállalkozás AzaadiSAT nevű, oktatási célú, 8 egységes (8U, kb. 8 kg tömegű) CubeSatja jutott a világűrbe, amelynek készítésébe 750 vidéki diákot vontak be az ország minden részéből.

Frissítés: Jó néhány órás csend után az ISRO hivatalosan is megerősítette, hogy a két műhold nem érte el a tervezett stabil pályát. Így a mai indítás sikertelennek tekinthető, annak ellenére, hogy a rakéta szilárd hajtóanyagú fő fokozatai rendben működtek. A start után mintegy 10 percen át minden a tervek szerint zajlott. A folyékony hajtóanyaggal működő végfokozatról a műholdak is leváltak, de nem az előírt pályára kerültek. A 76 km-es földközeli pont azt jelenti, hogy az űreszközök megsemmisülnek a sűrű légkörben. A hibát máris azonosították, kivizsgálása megkezdődött.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024