Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Három műhold és a POEM
(Rovat: India a világűrben - 2022.07.01 07:15.)

Régi indiai rakéta, új képességekkel: három műholdat és a kísérleti platformmá átalakított utolsó rakétafokozatot állította pályára a PSLV.

India leggyakrabban használt hordozórakétája, a PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) ezúttal alapkonfigurációban (CA, Core Alone, vagyis az első fokozat oldalsó segédrakétái nélkül) indult, június 30-án, magyar idő szerint 14:30-kor. A starthelyen, a sriharikotai Satish Dhawan Űrközpontban érvényes zónaidőben ekkor 18 óra volt.


Ez volt az 1993 óta használt PSLV rakéta 55. startja, a második űrindítás idén Indiából. A PSLV-CA változatot most 15. alkalommal használták, minden alkalommal sikerrel. (Kép: ISRO)

A C53 jelű startot a NewSpace India Limited (NSIL), az Indiai Űrkutatási Szervezet (Indian Space Research Organization, ISRO) kereskedelmi ága szervezte. Ha úgy tetszik, 9 hasznos teher kapott helyet rajta. Ezek közül három önálló műhold, valamint hat olyan különálló kísérlet, amelyeknek a POEM (PSLV Orbital Experimental Module) ad otthont. A POEM nem más, mint a rakéta kiürült negyedik fokozatának (PS4) átalakított változata, amelyet alkalmassá tettek önálló repülésre és hosszú időtartamú fedélzeti kísérletek ellátására. Képes a térbeli helyzetének stabilizálására, valamint a kísérletek számára elektromos energia termelésére és tárolására saját napelemeivel, illetve Li-ion akkumulátoraival. Navigációjára napérzékelők, magnetométer, giroszkóp és az indiai műholdas helymeghatározó rendszer (NavIC) jeleinek vételére alkalmas vevőberendezés is rendelkezésre áll. Hélium gázzal működő fúvókáival tud helyzetén módosítani.


A POEM felépítése. (Kép: ISRO)

A PSLV egy négyfokozatú űrkutatási hordozórakéta, két-két folyékony (2. és 4.), illetve szilárd hajtóanyaggal (1. és 3.) működő fokozattal. Legerősebb konfigurációjában (hat oldalsó segédrakétával, amelyek közül most egyre sem volt szükség) 3,8 tonna tömeget tud alacsony pályára, vagy 1,4 tonnát geostacionárius átmeneti pályára juttatni. A negyedik fokozat tetején repül az orrkúp és alatta a hasznos terhek – ez alkalommal három szingapúri illetőségű műhold.

A fő hasznos teher most a DS-EO optikai földmegfigyelő űreszköz volt. Több színben készítendő felvételei alapján színes képeket tud alkotni a földfelszínről. A szokásos polgári célokra, például a felszínborítás megfigyelésére és katasztrófahelyzetek elhárításának támogatására használják majd. Tömege 365 kg. A második felbocsátott műhold szintén földmegfigyelésre készült, de az éjjel-nappal, felhős időben is alkalmazható apertúraszintézises radar (synthetic aperture radar, SAR) technikáját használja. Neve NeuSAR. Ez az első kis méretű (155 kg-os) szingapúri radaros távérzékelő műhold. A legkisebb önállósodó űreszköz pedig a Scoob-1. Az egyetemi készítésű műhold a Napot figyeli majd 18 hullámhosszon. Tömege csupán 2,8 kg.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024