Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Sikeres évet zártak az indiai hordozórakéták Három rakétatípus öt startja – öt siker. Jó évet zártak az indiai hordozórakéták 2014-ben. Az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottsága ülésein az általános véleménycsere napirendi pontban a résztvevő országok és szervezetek beszámolnak előző évi eredményeikről. Az Albizottság legutóbbi, februári ülésszakán tartott indiai előadásból mai cikkünkben az indiai hordozórakéták programját tekintjük át. India hordozórakétái 2014-ben ötször indultak a világűrbe. Az ötből háromszor a PSLV rakéta startolt, ebből kétszer India saját navigációs műholdjait állította pályára, a harmadik alkalommal a SPOT–7 műholdat és néhány más, ugyancsak külföldi, kisebb műholdat vitt a világűrbe (a két kanadai, egy német és egy szingapúri műhold 7–15 kg közötti tömegű volt). A nyári starttal bezárólag a PSLV már 19 ország 40 műholdját állította pályára, a tavalyi három indítás volt a típus 25–27. sikeres startja.
A GSLV Mk.3 rakéta 2014. december 18-i startja.
Érdekesebb volt a másik két start. Januárban, amint arról portálunk beszámolt, a GSLV nagyrakéta sok nehézség után végre sikeres startot hajtott végre és egy 2 tonnás távközlési műholdat (GSAT–14) állított geoszinkron pályára. December 18-án – amint arról ugyancsak beszámoltunk – startolt a legnagyobb teljesítményű indiai rakéta, a GSLV Mark 3. A kísérleti szuborbitális repülés sikeres volt. A rakéta hasznos terhe a CARE űrkabin volt (Crew Module Atmospheric Re-entry Experiment), amely 125 km magasságban levált a rakétáról és 20 perc repülés után ejtőernyővel sikeresen leereszkedett az Indiai-óceánra.
Az indiai visszatérő kabin (CARE) decemberi szuborbitális repülésének paraméterei. A kabin 125 km magasságig jutott fel, 4,3 km/s sebességet ért el, amikor levált a hordozórakétáról.
A CARE kabin repülésének vázlata.
A CARE kabin a sikeres leszállás után az Indiai-óceánon.
Remélik, hogy a sikeres sorozat 2015-ben is folytatódik. Idén a GSLV-vel a GSAT–6 (más néven INSAT–4A) távközlési műholdat tervezik geoszinkron pályára állítani. A PSLV-vel öt startot terveznek. Ebből három alkalommal az indiai regionális navigációs rendszer egy-egy műholdját állítják geoszinkron pályára. Egyszer poláris napszinkron pályára állítanak egy földmegfigyelő műholdat. Végül, de nem utolsósorban idén szándékoznak pályára állítani az ASTROSAT-ot, india első nagyméretű (1,6 tonnás) csillagászati műholdját. Az ASTROSAT tervét még 2004-ben fogadták el, eredetileg 2008–09-re tervezték az indítását. A műhold 650 km magas, közel ekvatoriális pályájáról 5 évig végez megfigyeléseket az ibolyántúli és a röntgentartományban.
A PSLV-vel öt startot terveznek 2015-re, a GSLV egy távközlési műholdat fog geoszinkron pályára állítani. (Képek: ISRO)
| |||
|