Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

El Niño visszatér
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, GMES - Copernicus - 2023.06.30 07:15.)

Az óceáni–légköri éghajlati jelenség a Csendes-óceán középső és keleti trópusi részén a szokásosnál melegebb tengerfelszíni hőmérsékletet és magasabb tengerszintet okoz.

A La Niña három egymást követő éve után a jelek – pontosabban főleg műholdas mérések – szerint 2023 tavaszán visszatért az El Niño. Az általában karácsony körüli megjelenése miatt a gyermek Jézusra utaló, spanyol eredetű – de minden nyelvben elterjedt – elnevezésű El Niño („a fiú”) a keleti passzátszelek gyengülésével és a meleg víznek a Csendes-óceán nyugati részéből Amerika nyugati partja felé történő mozgásával függ össze. A jelenségnek a teljes Földre kiterjedő hatásai lehetnek, gyakran hűvösebb, nedvesebb körülményeket hozva az Egyesült Államok délnyugati részén, és szárazságot a Csendes-óceán nyugati részén fekvő országokban, például Indonéziában és Ausztráliában.

A tengerfelszín hőmérsékletét az óceáni bójákon túl elsősorban műholdas eszközökkel mérik. Ez utóbbi tehát az egyik fő módja az El Niño érkezése észlelésének. A jelenség hatása a tengerfelszín magasságának változásában is megmutatkozik, ezt pedig szintén műholdas módszerekkel lehet pontosan, globális lefedettséggel mérni. Az összefüggés kézenfekvő: ahogy a víz hőmérséklete megnő, a hőtágulás miatt úgy emelkedik a vízfelszín is.


A térkép a tengerfelszín magassági anomáliáit ábrázolja a Csendes-óceán középső és keleti részén, 2023. június 1. és 10. között. A kék árnyalatai az átlagosnál alacsonyabb tengerszintet jeleznek, az átlagosnak számító értékeket fehérrel jelölték. A vörös árnyalatai azokat a területeket mutatják, ahol az óceán szintje magasabb a szokásosnál. A színskálához tartozó értékek a kép alatt láthatók cm egységekben. (Kép: NASA Earth Observatory / Lauren Dauphin / módosított Copernicus Sentinel adatok 2023 / feldolgozás: ESA / Josh Willis, Severin Fournier, NASA/JPL-Caltech)

A fenti tengerfelszín-magassági térkép adatai az európai Copernicus földmegfigyelési program Sentinel-6 Michael Freilich és Sentinel-3B műholdjaitól származnak, a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) kutatói dolgozták fel azokat. Az évszakos és a hosszú távú trendekhez – vagyis a tengerfelszín magasságának folyamatos növekedéséhez – kapcsolódó jeleket korrigálták, hogy kiemeljék a tengerszintnek az El Niño jelenséggel és más rövid távú változásokkal kapcsolatos emelkedését vagy csökkenését.

A korábbi előrejelzések azt jósolták, hogy az északi féltekén 2023–2024 telén az El Niño körülményei fokozatosan erősödni fognak, jó eséllyel közepes vagy erős hatást kifejtve. A jelenlegi megfigyelések szerint egyelőre nem olyan erős az El Niño, mint amilyenből jelentős globális hatások következnének, de a megfigyeléseket természetesen folytatni kell.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024