Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tengeri hőhullám
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Környezetünk védelme - 2023.06.27 07:15.)

Június közepén 5 Celsius-foknál is többel haladta meg a sokévi átlagot a tengervíz hőmérséklete Anglia és Írország partjainál.

De korántsem csak ott, ahogyan az az alábbi, műholdas mérések alapján készült térképen jól látható.


A tengerfelszín hőmérsékletének eltérése az 1981–2016 között mért értékek átlagához képest, 2023. június 18-án. A kéktől – amely csak nyomokban szerepel – a barnásvörösig terjedő színskála –2 és >6°C közötti különbségeket mutat. (Kép: ESA, adatok: NOAA)

Anglia keleti partjainál Durhamtől Aberdeenig, valamint Írország északnyugati partjainál különösen meleg a part menti régiók vize. Az adatok azt mutatják, hogy az Északi-tengeren a tenger felszínének hőmérséklete több mint 5°C-kal magasabb, mint általában az év ezen időszakában. A hőmérsékleti anomáliák szintén szélsőségesek a Balti-tengeren, ahol a hőmérséklet több mint 8°C-kal az átlag felett van. Az ilyen mértékű szélsőséges tengeri hőhullám rendkívül szokatlan ebben az évszakban.

A tengeri hőhullámok a légköri és óceáni folyamatok együttes eredményeképp fordulnak elő, és szélsőséges időjárási eseményekkel is összefüggésben lehetnek. A tartósan magas vízhőmérséklet a halak és más tengeri élőlények tömeges pusztulását idézheti elő. Az Egyesült Királyság körüli tengerek felmelegedése nem váratlan, hiszen az elmúlt hónapokban már magas levegő- és vízhőmérsékleteket mértek. A brit meteorológiai szolgálat (Met Office) 1850-ig visszanyúló adatsorai szerint 2023 áprilisában és májusában volt a valaha mért legmagasabb globális tengerfelszín-hőmérséklet. Ennek világszerte számos szélsőséges hőséghez lehet köze, amelyek hozzájárultak például a rekordméretű erdőtüzekhez Kanadában, a hőhullámokhoz Kínában és Szibériában, valamint csökkentik a tengeri jég kiterjedését az Antarktiszon.

Bár a jelenlegi magas hőmérséklet várhatóan átmeneti, a szakértők arra számítanak, hogy a következő hónapokban további hőmérsékleti rekordok dőlhetnek meg a Csendes-óceán előre jelzett felmelegedése miatt, amely egy El Niño eseményhez kapcsolódik. Egyes szakértők egyenesen azt jósolják, hogy 2024 az eddigi legmelegebb év lehet.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024