Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Még két TROPICS A hónap elején egy Electron rakétával indult két hurrikánkutató nanoműhold, most egy hasonló start után be is fejeződik a NASA rendszerének kiépítése. Az amerikai űrhivatal eredetileg 6 darabosra tervezte a TROPICS (Time-Resolved Observations of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats) műhold-konstellációt, amely a trópusi ciklonokban uralkodó körülmények, a levegő páratartalma, a csapadék mennyisége, a tengerfelszín hőmérséklete mérésére készül, minden eddiginél sűrűbb időbeli felbontással. A 3 egységnyi (3U) CubeSatok közül az első párosnak az Astra cég kis műholdak indítására fejlesztett Rocket-3.3 rakétájával kellett volna pályára állnia még tavaly júniusban, de a kísérlet kudarccal végződött. Ezután döntöttek úgy a NASA-nál, hogy a fennmaradó két-két űreszközt inkább a Rocket Lab vállalat Electron rakétáira bízzák, hogy még az idei atlanti hurrikánszezon csúcsa előtt beindulhassanak a mérések. Az első ilyen start május 8-án sikerrel járt, ahogy most a második is. A rendszer a hat helyett négy műholddal is értékes adatokat szolgáltat majd a hurrikánok keletkezésének és fejlődésének tanulmányozásához.
Fantáziakép egy a hurrikánokról adatokat gyűjtő TROPICS műholdpárosról. (Kép: NASA)
Az Electron rakéta most is Új-Zéland területéről, az amerikai Rocket Lab cég Mahia-félszigeten létesített bázisáról emelkedett a magasba. A start időpontja május 26-án magyar idő szerint 5:46 volt.
A TROPICS rendszertől a kutatók azt remélik, hogy a jobban megértik a hurrikánok működését, pontosabbá tehetik modellezésüket, végső soron pedig az előrejelzéseket. A négy CubeSat speciálisan megválasztott, 550 km magas és az egyenlítői síkhoz képest kb. 30°-os hajlásszögű pályáról figyeli majd a térséget. Egy adott térség fölé még négy műhold alkalmazásával is 1 órán belül visszatér valamelyik kis űreszköz. Ez szükséges ahhoz, hogy elegendően sűrű időbeli mintavételezéssel gyűljenek a mérési adatok.
A TROPICS holdakhoz hasonló apró műholdakat rendszerint más indítások potyautasaiként, vagy nagy adagokban, költségmegosztásos startok alkalmával juttatják Föld körüli pályára. Ezek azonban az egyedi pályájuk miatt dedikált startokat igényelnek, amire az Electron rakéták jól megfelelnek. | |||
|