Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A második pár TROPICS
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Katasztrófák ellen , Kis űreszközök nagy szerepe - 2023.05.08 10:15.)

A NASA hurrikánokról adatokat gyűjtő nanoműholdas rendszerének következő indításait a legutóbb kudarcot vallott Astra helyett a Rocket Lab Electron rakétáira bízták. Most sikerült a start.

A Rocket Lab cég Electron rakétája Új-Zélandból juttatta alacsony Föld körüli pályára a következő amerikai műholdpárost. A start május 8-án magyar idő szerint 3 órakor történt.


Fantáziakép egy a hurrikánokról adatokat gyűjtő TROPICS műholdpárosról. (Kép: NASA)

A TROPICS (Time-Resolved Observations of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats) egy 6 darabosra tervezett, 3 egységnyi (3U) CubeSatokból álló rendszer, amely a trópusi ciklonokban uralkodó körülmények, a levegő páratartalma, a csapadék mennyisége, a tengerfelszín hőmérséklete mérésére készül, minden eddiginél sűrűbb időbeli mintavételezéssel. A NASA újfajta műholdjairól, a program jelentőségéről és történetéről tavaly júniusban részletesen írtunk, amikor az első ilyen műholdpáros startja kudarccal végződött. Akkor az Astra cég kis műholdak indítására fejlesztett Rocket-3.3 rakétájának nem sikerült pályára állítania a TROPICS első műholdjait. Ezért a NASA a másik két páros startját már nem rájuk bízza, hanem a Rocket Lab bejáratott Electron rakétájára. A sietség oka, hogy az idei hurrikánszezon kezdetére már működőképes lehessen a fennmaradó két pár az űreszközökből. (A következő indítás bő egy héten belül várható.)

A TROPICS a trópusi ciklonok kialakulását és fejlődését követi majd. Azt remélik tőle, hogy a kutatók jobban megértik a hurrikánok működését, pontosabbá tehetik modellezésüket, végső soron pedig az előrejelzéseket. A négy CubeSat speciálisan megválasztott, 550 km magas és az egyenlítői síkhoz képest kb. 30°-os hajlásszögű pályáról figyeli majd a térséget. Az eredetileg tervezett 6 műhold helyett 4 is megoldja majd a fő feladatot, csak az egy adott felszíni pont fölé való visszatérési idő hosszabbodik meg, de még így is 1 órán belül marad. Ez szükséges ahhoz, hogy elegendően sűrű időbeli mintavételezéssel gyűljenek a mérési adatok. A TROPICS holdakhoz hasonló apró műholdakat rendszerint más indítások potyautasaiként, vagy nagy adagokban, költségmegosztásos startok alkalmával juttatják Föld körüli pályára. Ezek azonban az egyedi pályájuk miatt dedikált startokat igényelnek, amire az Electron rakéták ideálisan alkalmasak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024