Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

JPSS-2
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Új eszközök és anyagok - 2022.11.10 11:45.)

Amerikai meteorológiai műhold indult alacsony poláris pályára.

Ez a JPSS (Joint Polar Satellite System) sorozat második példánya. Az első, a JPSS-1 még 5 évvel ezelőtt, 2017 novemberében indult Kaliforniából a Delta-2 rakétatípus utolsó előtti startjával. Most a hordozórakéta egy Atlas-5 volt, a helyszín ugyancsak a Vandenberg bázis. Az indítás 2022. november 10-én magyar idő szerint 10:49-kor történt. A 401-es konfigurációban repülő Atlas-5 számára egyúttal ez volt az utolsó start a nyugati partról, mielőtt kivonják a típust a használatból. (Addig azért még 19 keleti parti indítás hátra van.)


A United Lauch Alliance (ULA) Atlas-5 rakétájának orrkúpja, alatta a JPSS-2 műholddal a start előkészítése közben, a kalifornaiai Vandenberg Űrhaderő-támaszponton. (Kép: USSF 30th Space Wing / Carlos Vela)

Ahogy minden amerikai polágári időjárási műholdé, úgy az új generációs JPSS műholdak üzemeltetője is az Egyesült Államok légkör- és óceánkutató ügynöksége, a Nemzeti Éghajlati Adatközpont (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). A mérési adatokat a középtávú időjárás-előrejelzések pontosítására, az extrém meteorológiai események követésére, a felkészülés segítésére használják majd. Az ötféle műszerrel felszerelt JPSS holdak figyelik a felhőzetet, a ködöt és a füstöt, a hó- és jégborítást, a felsőlégköri ózonréteget, mérik a levegő hőmérsékletét és nedvességtartalmát. A műholdakkal gyűjtött információk a földi klíma változásának kutatásában is alapvető szerepet játszanak.

A JPSS-2 műholddal együtt a NASA egy technológiai kísérlete, a LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) is eljutott a világűrbe. Ez rövid időn belül vissza is tért, egy felfújható hővédő pajzs működéséről szolgáltat mérési adatokat. A fejlesztések célja későbbi emberes és automata űreszközök légköri fékezésének újfajta megoldása, legyen szó akár a Földre való visszatérésről, vagy más, légkörrel rendelkező naprendszerbeli égitestekre (Mars, Vénusz, Titan) való leszállásról.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024