Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Légköri folyó északon
(Rovat: Időjárás és előrejelzése - 2021.02.10 07:15.)

Légköri folyó okozott január közepén több hullámban heves esőzést az Egyesült Államok északnyugati részén, a Csendes-óceán partvidékén.

A közelmúltban a decemberi napfogyatkozás kapcsán írtunk a légköri folyó jelenségéről. Akkor Dél-Amerikában hiúsították meg a Csendes-óceán felől érkező, nedves légtömegek az égi jelenség megfigyelését, január közepén viszont hasonló jelenség Észak-Amerikába szállított jelentős mennyiségű csapadékot, ahol áradásokat és földcsuszamlásokat okozott. A légköri folyó a nedves levegő hosszú, keskeny sávja, amely általában az egyenlítő vidékéről a pólusok felé szállít vizet. A jelenség a világ minden részén előfordulhat, rendszerint ősszel és télen. Az USA nyugati partvidékét elérő légköri folyók általában Hawaii térségéből indulnak.


A Hawaii térségéből induló légköri folyó január 18-án Kanada csendes-óceáni partvidékére szállította a csapadékot. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens, GEOS-5 adatok: Global Modeling and Assimilation Office at NASA GSFC)

Onnan tartott északkelet felé a januári légköri folyó is, amely Washington és Oregon államokban, valamint Kalifornia északi területein (és Kanada partvidékén) okozott jelentős csapadékot, amint az animáción követhető. Az animáción a színek a függőleges légoszlopok teljes víztartalmát jelölik a Goddard Földmegfigyelési Rendszer (GEOS DAS, Goddard Earth Observing System Data Assimilation System) keretében végzett számítások alapján. Fontos megjegyezni, hogy a jelzett mennyiség soha nem hull le maradéktalanul csapadék formájában a földre, a vízgőz egy része mindig a levegőben marad, mégis a vízmennyiség jól jelzi a várható csapadék mennyiségét, ugyanakkor látványosan kirajzolja a légköri folyót és annak irányváltozásait.

A légköri folyó január 11–18. közötti változásait bemutató animáció. (Forrás: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens, GEOS-5 adatok: Global Modeling and Assimilation Office at NASA GSFC)

Mindenesetre a légköri folyó érkezésének időszakában a jelzett vízmennyiség számottevő része lehullott. Ennek következtében a leghevesebb esőzés 2021. január 11–13. között Washington nyugati és Oregon északnyugati részén következett be, amit újabb hullám követett az előzőnél valamivel délebbre, Oregon délnyugati és Kalifornia északnyugati területein. A legnagyobb csapadékmennyiséget, több mint 250 millimétert Oregon északnyugati részének egyes helyein mérték. Az animáció végén és a bemutatott állóképen a légköri folyó Hawaiit Kanada Brit Columbia tartományával és Alaszka délkeleti részével köti össze.

Az Egyesült Államok északnyugati területén az éves csapadékmennyiségnek körülbelül a felét a légköri folyók szállítják a térségbe, így szerepük nagyon jelentős a terület vízellátásában. Ha viszont a talaj telítődik vízzel, és nem tud több vizet felvenni, akkor a csapadék súlyos károkat okoz. Kutató kimutatták, hogy az USA nyugati területein az elmúlt 40 évben az árvizek okozta károk több mint 80%-áért a légköri folyók okozta áradások felelősek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024