Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hó volt, hó nem volt
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, A hét képe - 2021.02.09 07:15.)

Január első felében Spanyolországban szokatlanul sok hó esett, Japánban viszont a Fudzsi lejtőin különösen kevés.

Január 7–9. között az óceán felől érkező, nedves, alacsony nyomású légtömeg összeütközött a Nyugat-Európa fölött elhelyezkedő hideg levegővel, aminek következtében Spanyolországban ötven éve nem tapasztalt mennyiségű hó hullott. Sőt az utóbbi évtizedben egyáltalán nem havazott, most viszont Madridot 20–30 cm vastag hótakaró lepte el, míg az elővárosokban és az ország északi és keleti részén a hó vastagsága elérte az 50 centimétert. Az Állami Meteorológiai Ügynökség (AEMET) adatai szerint 1971 óta nem volt példa ilyen jelentős havazásra. Ugyanakkor az ország déli részén hasonló mennyiségű csapadék hullott, ám eső formájában, ami villámáradásokat okozott.


A NASA Aqua műholdjának MODIS közepes felbontású képalkotó spektroradiométere 2021. január 11-én természetes színekben készítette ezt a felvételt a Spanyolország északkeleti és Franciaország déli részét borító hótakaróról. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE és GIBS/Worldview)


A fenti felvétel hamisszínes változata, amelyen egyesítették a látható, a közeli és a rövidhullámú infravörös sávokat (a MODIS 7-2-1 sávjait), hogy könnyebben meg lehessen különböztetni a fehérnek látszó felhőket a zöld különböző árnyalataiban látszó hótól és a nagy magasságú jeges felhőktől. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE és GIBS/Worldview)

A szokatlanul erős havazás súlyos fennakadásokat okozott a közlekedésben. A rendkívüli időjárási helyzet következtében csaknem 700 utca és országút vált járhatatlanná, több száz, az utakon rekedt ember kényszerült az autójában tölteni az éjszakát. A madridi repülőtéren két napon át minden járatot töröltek, és a vasúti közlekedés nagyobb része is szünetelt.

Hasonlóan erős hóesés sújtotta Japán nyugati partvidékét, miközben a szigetország keleti felén egész télen nem volt számottevő havazás. Emiatt a Fudzsi jellegzetes hósapkája, amely általában egész decemberben jól látható, idén télen alig, vagy egyáltalán nem volt látható. Bár Japán legmagasabb hegycsúcsára már 2020. szeptember 28-án lehullott az első hó, ez azonban hamar elolvadt, és a rákövetkező hónapokban hómentes maradt a Fudzsi. A NASA Terra műholdjának méréseiből levezetett hóindex (NDSI, Normalized Difference Snow Index) azt mutatja, hogy az elmúlt 20 évben egyetlen decemberben sem volt ilyen csekély a hó mennyisége a hegyen, amit a földi állomások mérései is megerősítettek: karácsonyig csak az átlagos hómennyiség 10%-át mérték, miközben a hőmérséklet a hegy körül az átlagosnál melegebb volt.


A NASA Landsat–8 műhold OLI (Operational Land Imager) műszerének felvétele a Fudzsiról 2021. január 1-én. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens, Landsat adatok: U.S. Geological Survey; MODIS adatok: National Snow and Ice Data Center)


Ugyancsak az OLI készítette ezt a felvételt, de 2013. december 29-én, egy, az átlagosnál hóban gazdagabb télen. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens, Landsat adatok: U.S. Geological Survey; MODIS adatok: National Snow and Ice Data Center)

2020. december végén hullott ugyan a hegyre egy kevés hó, de még a hidegebb január sem biztosította, hogy a hegy hósapkája tartós maradjon. Néhány nap elteltével a hótakaró megfogyatkozott, részben a fagypont fölötti hőmérséklet miatt, részben az erős szél sodorta magával a havat. A Fudzsi hósapkájának nagysága elsősorban a helyi időjárási körülményektől függ, ugyanakkor egy újabb vizsgálat a hosszú távú változást mutatta ki. Eszerint az elmúlt négy évtizedben a hegyoldalon az erdőhatár mintegy 30 méterrel feljebb kúszott, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a csúcs közelében az átlagos nyári hőmérséklet ezen időszakban 2 Celsius-fokkal emelkedett.


A decemberi közepes hóindex (NDSI) alakulása a Fudzsi környékén az elmúlt két évtizedben a NASA Terra műholdjának mérései alapján. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens, Landsat adatok: U.S. Geological Survey; MODIS adatok: National Snow and Ice Data Center)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024