Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Márciusi telünk műholdas hőtérképen
(Rovat: Időjárás és előrejelzése - 2013.04.04 07:15.)

Az északi félteke időjárását befolyásoló arktikus oszcilláció különleges értéke miatt volt március közepén nálunk is olyan hideg – az Északi-sarkvidéken pedig a szokásosnál melegebb.

Nem volt olyan rég (sőt még mostanra sem múlt el teljesen) a tavasz elejét kísérő szokatlanul hideg, telet idéző időjárás. Egész Európában, valamint Észak-Amerika és Ázsia közepes földrajzi szélességein ehhez hasonló volt a helyzet márciusban, mint ahogy az az alábbi térképről is könnyen leolvasható. Ugyanakkor az északi félteke magas szélességeinél, Grönlandon és Kanada sarkvidéki részein a megszokottnál magasabb hőmérsékleteket mértek.



Felszínhőmérsékleti anomáliákat mutató világtérkép a március 14. és 20. közötti időszakra, a NASA Aqua földmegfigyelő műholdján repülő MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) detektor mérései alapján. Az összehasonlítási alap az év ugyanezen időszaka, 2005 és 2012 között átlagolva. A szokásosnál magasabb hőmérsékleteket a piros, az alacsonyabbakat a kék árnyalatai jelzik Celsius-fokban, az alsó színskála szerint. Alul kinagyítva Európa térképe látható. (Kép: NASA EO / Jesse Allen, Robert Simmon / Modis LPDAAC)


A két jelenség összefügg, az ún. arktikus oszcilláció (AO) révén, amit a légnyomásban létrejövő periodikus változások okoznak. Ez alapjaiban befolyásolja az északi félteke időjárását. Az AO értéke pozitív, ha a közepes földrajzi szélességű területek fölött lényegesen magasabb a légnyomás. Ilyenkor a sarkvidéki hideg levegő megreked, nem áramlik felénk. Negatív arktikus oszcillációs érték esetén kiegyenlítettebb a légnyomás, így megindulhat az arktikus eredetű hideg levegő délre áramlása, miközben innen cserében melegebb levegő jut az északi-sarkvidék fölé.


Az arktikus oszcilláció (AO) indexe idén januárban, februárban és márciusban. Látható, hogy az értékek főleg negatívak, összefüggésben az itteni hideg időjárással. A tavasz első hónapjának közepe táján a –5,6 valójában az egyik legalacsonyabb érték, amit valaha meghatároztak. (Kép: NASA EO / Jesse Allen, Robert Simmon / NOAA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024