Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hóból is megárt a sok
(Rovat: Időjárás és előrejelzése - 2010.11.09 07:15.)

Mennyi hó esett? Megmutatják a műholdak! Már működik és nyilvánosan elérhető az ESA finn vezetéssel létrehozott GlobSnow szolgáltatása.

Közeledik az északi féltekén a tél. Itt az ideje, hogy felkészüljünk a kemény téli időjárásra, a havazásra. Az Európai Űrügynökség (ESA) már meg is tette ezt, amikor elindította GlobSnow nevű információs rendszerét. A szolgáltatást a Finn Meteorológiai Intézet (FMI) vezetésével, európai és amerikai földmegfigyelő mesterséges holdak mérési adatainak felhasználásával működtetik.

A hóborítás naprakész ismerete nem csak a közlekedési útvonalak megtisztítása miatt fontos. A hó befolyásolja bolygónk klímáját, az időjárást, a vízrendszereket is. A lehullott hó mennyiségének pontos mérése segíti az olvadást követő árvizek előrejelzését, így a védekezés megszervezését is. A hótakaró évszakos változása leginkább az északi féltekét, annak 20-40 millió négyzetkilométernyi területét érinti. A hótakaróval egyenértékű vízmennyiség mintegy 2-3 ezer köbkilométer, amivel – már ha létezne ennyi – egymilliárdnyi olimpiai méretű úszómedencét lehetne feltölteni.


Közel valós idejű, az északi féltekén a hóval ekvivalens vízmennyiséget mutató térkép 2010. november 4-éről. A hóval borított területeket a kék különböző árnyalatai jelzik. Zöld színnel az éppen hómentes vidékeket, világoskékkel a vízfelületeket, vörösesbarnával a nem lefedett hegyvidékeket ábrázolták. A térkép felbontása 25 km. (Kép: FMI / ESA GlobSnow)

Az érintett területeken nem mindenhol működnek sűrű meteorológiai megfigyelő-hálózatok, különösen Eurázsia és Észak-Amerika távoli, ritkán lakott vidékein. Így csupán földi mérések alapján nehéz pontosan megítélni és feltérképezni a hóban tárolt víz teljes aktuális mennyiségét. A GlobSnow mögött egy évnyi tesztidőszak áll. A közel valós idejű működés eddigi tapasztalati alapján most a hóborítás és a hómennyiség adatait egy nyilvánosan elérhető internetes adatbázisban teszik közzé. A GlobSnow számára kidolgozott módszert arra is használják, hogy archív műholdas adatok alapján három évtizedre visszamenően meghatározzák a hótakaró változásait. Ezzel a hosszabb távú klímaváltozás kutatásához is értékes adalékkal szolgálhatnak.

Animáció az elmúlt évek őszi-téli-tavaszi hótakarójáról, az abban tárolt ekvivalens vízmennyiségről, 1992 és 2009 között. (Képek: FMI / ESA GlobSnow)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024