Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Meteosat-képek a napforduló viharáról – Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, ELTE műholdvevő állomás - 2007.06.25 10:09.)

Júniusban az ELTE műholdvevő állomásán egy újabb antennatányér és a hozzátartozó vevőrendszer lépett üzembe. A Meteosat-műhold jeleinek vétele indult meg ezáltal, az ELTE és az EUMETSAT között, az Országos Meteorológiai Szolgálat közvetítésével létrejött szerződés eredményeként.

Az új generációs Meteosat-felvételek felbontása az Egyenlítőn kilométer körüli, és a sokcsatornás jelek lehetővé teszik a láthatóhoz igen hasonló színkompozíciójú felvételek előállítását a műhold által sugárzott negyedórás időközönként. A teljes földtányérról sugárzott napi adatmennyiség 7 gigabyte.

Az ELTE-n megvalósuló Meteosat-vétel messze nem az első és nem is egyedi hazánkban. Az OMSZ mellett magán-, sőt hobbiüzemű állomások is működnek az országban. Az utóbbi évek egyre veszélyesebbnek tűnő viharai kapcsán ezzel a hírrel inkább arra hívnánk fel a figyelmet, hogy ilyen vevőállomásokat kisközösségek, települések, sőt magánszemélyek, gazdák is kiépíthetnek, alapkiépítésük és üzemeltetésük (ha az archiválási igényektől eltekintenek) nem sokkal bonyolultabb és költségesebb, mint egy egyszerű, televíziós csatornákat fogó parabolarendszeré. Az adatvételhez az EUMETSAT-tal megkötött licensz-szerződés is szükséges, ennek költsége magán- és végfelhasználók számára azonban minimális. Az adatvétel – külön rendszerről lévén szó – az egyetemi állomáson elkülönül a MODIS- és SAS-adatok vételétől, és az egyetemi állomás – az antennatányér méretében, a feldolgozórendszerben és a háttértárakban – lényegesen összetettebb és drágább, mint az alapkiépítésű vevőrendszer, telepítését a Magyar Űrkutatási Iroda 198. sz. témapályázata támogatta.

Lássuk, milyen felvételeket szolgáltat az új generációs Meteosat (MSG; Meteosat Second Generation) rendszer: első felvételünk a június 21-i vihar előtti délelőtt készült térségünkről. A felszínt geometriai korrekció nélkül láthatjuk. A valódihoz közeli, de azzal nem teljesen egyező színösszeállítás érdekessége, eltérése, hogy a jégfelhők, jeges felhőtetők színe világoskék. A közeledő front előtti szakadozott felhőzet már megjelent nyugaton, előtte, Csehország felett látható egy kör alakú, kifejlett zivatarcella.


Második felvételünkön, este negyed hétkor a hidegfront már elérte hazánkat, felhőzete és a jól látható felhőárnyék épp a Kisalföldön tart. Ismételjük: a Meteosat felvételein a front vonulása negyedóránként követhető. A két felvétel kivágata nem azonos, a második kép pedig az alacsony napállásszög miatt sötétebb.


A Meteosat-8 műhold MSG-rendszének felvételeit június 21-én 11 órakor, ill. 18 óra 15 perckor rögzítettük az ELTE vevőállomásán.

Timár Gábor – Molnár Gábor (ELTE)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024