Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A hűha-jel tanulságai
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2017.07.25 13:15.)

Majdnem pontosan 40 évvel ezelőtt a Big Ear rádióteleszkóp annyira különleges rádiójeleket fogott, hogy az észlelés mellé rögtön odaírták: Wow!

Mostanáig kimondottan népszerű volt a SETI-vel foglalkozók körében az az elképzelés, hogy a 1977. augusztus 15-én detektált jel talán egy idegen civilizációtól származik. Egy nemrégiben megjelent tanulmány azonban azt állítja, hogy természetes eredetű: egy üstökös okozta.


A hűha-jel. (Kép: Big Ear Radio Observatory / North American Astrophysical Observatory)

Erre az állításra különböző válaszok érkeztek. A SETI-vel foglalkozó csillagászok közül többen (így például Seth Shostak is a SETI Institue-tól) úgy vélte, hogy a hűha-jelet nem okozhatta üstökös. A Wow! szignál felfedezője, Jerry R. Ehman kitartott amellett, hogy továbbra sincs magyarázat rá (vagyis ha nem is egy idegen civilizáció tevékenységének a nyoma, azért mindenképpen különleges). A Center for Planetary Science pedig, melynek egyik munkatársa tette közzé az üstököseredeten alapuló magyarázatot, az üstököseredet mellett tartott ki (bár 2018-ra további vizsgálatokat ígérnek).

Azt egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy a vita hogyan fog végződni, és mondjuk a SETI-vel foglalkozók is elfogadják-e a természetes eredeten alapuló magyarázatot, vagy továbbra is elképzelhetőnek tartják, hogy mesterséges eredetű. Annyi azonban biztos, hogy az eset ráirányította a figyelmet a SETI egy módszertani gyengeségére. Nevezetesen arra, hogy a mögött, hogy a hűha-jellel kapcsolatban egyáltalán felmerülhetett, hogy esetleg egy idegen civilizációtól származik, Joszif Sz. Sklovszkij szovjet csillagásznak az elképzelése húzódik meg még az 1960-as évekből. Eszerint kétféle jelet kereshetünk. Vagy nekünk szóló üzenetet, vagy pedig „csodákat”. Ez utóbbiak olyan jelenségek, melyekre nem tudunk természetes magyarázatot adni – mint ahogy mostanáig a hűha-jel is ilyennek tűnhetett.

Az ilyen „csodák” keresésének lehetőségét Sklovszkij, bár azóta a SETI alaprepertoárjába tartozik, legfeljebb félig komolyan vetette fel. Ugyanis tisztában volt vele, hogy túlságosan tág teret hagy a leginkább az áltudományok művelői által kedvelt „hiányok istene” megközelítésnek, vagyis annak, hogy ha valamit nem értünk, akkor kijelentjük, hogy mivel nincs rá természetes magyarázat (amit pontosabb lenne úgy fogalmazni, hogy mivel mi nem ismerünk rá természetes magyarázatot), ezért inkább természetfeletti vagy esetünkben természeten kívüli: mesterséges eredetű lehet. Talán mondani sem kell, hogy innentől kezdve bármiről azt állíthatjuk, hogy egy idegen civilizáció tevékenységének a jele, ha nem tudjuk, hogy micsoda.

Vagyis különbséget kell tennünk a „ nem tudjuk, hogy micsoda” (mint amilyen a hűha-jel is volt) és a „tudjuk, hogy természetes körülmények között lehetetlen” között. Miként Stanislaw Lem említi, hogy mivel a technécium csak nagyon kis mennyiségben fordul elő a természetben, ezért ha egy csillag színképéből az látszana, hogy sokat tartalmaz, akkor okkal gyanakodhatnánk. Máskülönben viszont legfeljebb a SETI-t járatjuk le vele.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024