Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Időkapszula a Titan majdani lakóinak?
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2009.03.30 09:00.)

Egy kétségkívül merész elképzelés szerint már a viszonylag primitív földi technológiával is képesek vagyunk akár milliárd évekig fennmaradó üzenetet elkészíteni. A helyzet a valóságban persze bonyolultabb.

Az „Emberiség portréja” című elképzelésért Jon Lomberg 2004-ben elnyerte a SETI League Legjobb Gondolat díját. Ennek az volt a lényege, hogy rögzítsük az „emberiség portréját” egy apró, pénzérme nagyságú gyémántba, amit a Szaturnusz Titan nevű holdjának esetlegesen addigra létrejövő értelmes lakói megtalálhatnak majd. Ugyanis ott elképzeléseink szerint a Nap vörös óriás fázisában kedvezőek lehetnének a feltételek az élet (és az értelmes élet) kialakulásához.

Az ötlet egyfelől valóban lélegzetelállító, hiszen egy ilyen üzenet elvileg milliárd éves időbeli távolságot hidalhatna át még akkor is, ha a Cassini-Huygens most nem vitte magával. Egy hasonlat szerint a jobb esetben szintén akár évmilliárdokig fennmaradó kövületekre hasonlítva afféle „mesterséges fosszília” lenne.

Valójában azonban ha a jövőbe, idegen lényeknek küldött időkapszulaként kezeljük a dolgot, akkor az egész felvetés amennyire vakmerő, éppen annyira elhibázott is. Egy időkapszula esetében ugyanis ahhoz, hogy sikeres legyen, két feltételnek kell teljesülnie: célba kell érnie és érthetőnek kell lennie a jövőbeli címzett számára.

Ami az utóbbit illeti, semmi nem szól amellett, hogy egy értelmes faj (legyen bármilyen értelmes is) képes lenne felismerni egy fényképen a gyermekét szoptató anyát, ha soha nem látott ilyesmit (és arra sem jönne rá, hogy például két külön lényről, illetve hogy egyáltalán élőlényről van szó).


Másfelől az sem igaz, hogy képesek lennénk az üzenetet célba juttatni: az üzenet fizikai fennmaradása és célba jutása ugyanis korántsem azonos. A „mesterséges fosszília” megnevezés több, mint félrevezető, hiszen a valahai élőlények maradványait azért vagyunk képesek – olykor – megtalálni, mert nem csupán egy volt belőlük.

Azt viszont meg lehet tippelni, hogy a gyakorlatban mekkora esélye van egy ilyen gyémántkorongnak arra, hogy milliárd évek múlva meg is találja valaki, még ha fenn is marad.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024