Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A SETI fogalmi problémái
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2008.12.25 17:05.)

Immár magyarul is olvasható Almár Iván űrkutató-csillagász 2008 októberében a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus SETI II. Szimpóziumán tartott nyitóelőadása. Ebben négy, a SETI-vel kapcsolatos fő problématípus van kiemelve.

Az „egyedülállósági” probléma: itt olyan dolgokat/jelenségeket kellene meghatároznunk, amelyekre mindössze egyetlen példát ismerünk. Az űrrepülőgép esetében például kérdéses, hogy az „űrrepülőgépnek lenniséghez” mik tartoznak hozzá: a vízszintes leszállás? A többször felhasználhatóság? stb. Vagyis: egy, a jövőben megépülő űrjármű mitől fog (vagy nem fog) űrrepülőgépnek számítani?
Ez a kérdés első sorban azért érdekes a számunkra, mert ugyanez a helyzet például az élet és az értelmes élet létrejöttével kapcsolatban is: ezekre is csupán egyetlen (földi) példánk van.
Az „elhatárolási” probléma: ha az a műhold, ami a Föld, és az a műbolygó, ami a Nap körül kering, akkor mi a helyzet azokkal a mesterséges égitestekkel, amelyek a „Föld-Nap rendszer L1 Lagrange-pontjába” kerülve „keringenek ugyan a Nap körül, de mindig a Földdel együtt”? És hasonlóképpen: „hol van a választóvonal az élő és az élettelen között; vagy egy értelmes élőlény és egy értelemmel nem bíró állat vagy gép között?”


A „mihez viszonyítva” probléma: a lakhatóság esetében például az a kérdés, hogy ez csak a „bennszülött” életre vonatkozik-e vagy a máshonnét érkezőre is, és ennek megfelelően mi számít lakható helynek. A Fermi-paradoxon esetében pedig az, hogy a „hol vannak a többiek” kérdésnél csak az idegen jelenlétről (illetve annak hiányáról), vagy pedig az idegen szondák és rádiójelek hiányáról is beszélünk-e.
A „jelentősége” probléma: nem ugyanaz a jelentősége egy „kapcsolatnak” ha mondjuk archivált adatokban találunk idegen civilizáció létezésére utaló jelet, mintha egy, idegen civilizáció által létrehozott tárgy kimondottan az emberiségnek szóló üzenetet hordoz (az ilyen, jelentőségbeli különbségek meghatározására szolgál az Almár Iván és Jill Tarter által kidolgozott Rio-skála).
Almár Iván szintén a Billingham Cutting-Edge Lecture-ben vetette fel a LUT-ot, melyet korábban már ismertettünk. A tanulmány teljes terjedelmében olvasható a SETI Műhely weblapján.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024