Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A SETI Műhely első nyilvános beszélgetése
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2008.10.27 20:00.)

A SETI Műhely az első olyan, tudományos kutatókból és ismeretterjesztő szakemberekből álló szerveződés Magyarországon, amely az idegen civilizációkkal kapcsolatos kérdések tanulmányozására jött létre. A Műhely tagjai néhány, a területtel kapcsolatos problémát most novemberben egy nyilvános beszélgetés során járnak majd körül.

A 2007 vége óta létező SETI Műhelynek az a célja, hogy miként a weblapján olvasható, „szakmai vitasorozatot indítsunk korunk egyik legizgalmasabb problémájáról, a Földön kívüli civilizációk létezéséről”. Ezek a „viták meghívott szakemberek között” zajlanak, és olyan kérdések kerülnek terítékre, mint például, hogy „egyedül vagyunk-e, mint fejlett technikával bíró társadalom az Univerzumban? elegendő-e a passzív hallgatózás az idegenek jeleinek felfedezése érdekében, vagy ideje már áttérni aktív üzenetek sugárzására az esetleges lakott égitestek felé? milyen hatása lenne egy idegen civilizáció felfedezésének az emberi társadalomra? féljünk-e attól, hogy az idegenek ártani akarnak nekünk, ezért célszerű-e egyáltalán hírt adni magunkról? van-e egyáltalán remény arra, hogy létrejön a kommunikáció, vagy amúgy is lehetetlen megérteni egy idegen civilizáció üzenetét? van-e más lehetőség is, mint a kommunikáció elektromágneses hullámok segítségével, s egyáltalán megkülönböztethetők-e a természetes és a mesterséges eredetű jelek az univerzumban?”


A SETI Műhely tagjai: Almár Iván, Bacsárdi László, Elek László, Galántai Zoltán

Eddig három, zárt körű beszélgetésre került sor, ezek felvételei (melyek a Puskás Tivadar Távközlési Technikumban készültek) a Youtube-ra kerültek fel. Most pedig sor fog kerülni az első nyilvános beszélgetésre is.

Helyszín: Galaktika Klub, Alexandra Irodalmi Kávéház
Bp., VII. Károly krt. 3/C
Időpont: 2008. november 10., 17.00
Téma: Hol tart ma a SETI a legújabb eredmények tükrében?
A beszélgetés résztvevői: Almár Iván, Bacsárdi László, Elek László, Galántai Zoltán
Minden érdeklődőt szeretettel látnak a szervezők!

A SETI Műhely megalapítását többek között az is aktuálissá tette, hogy ez a tudományterület a közeljövőben fogja létrejöttének ötvenedik évfordulóját ünnepelni, mivel 1959-ben jelent meg Cocconi és Morrison idegen civilizációk kutatásával foglalkozó elméleti cikke, illetve egy évvel később kezdett bele Frank Drake a gyakorlati keresésbe, és (hogy ismét csak a SETI Műhely weblapján olvashatóakat idézzük) "a közelgő évfordulók mindenképpen alkalmat kínálnak az eddig történtek komolyabb átgondolására – beleértve azt is, hogy merre érdemes tovább haladni és mi várható a jövőben."

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024