Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Nyelvem, nyelvem, mondd meg nékem...
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2008.10.19 12:00.)

Egy brit kutató olyan számítógépes programot fejleszt, amely reményei szerint képes lesz felismerni, hogy egy jelsorozat nyelv-e – még akkor is, ha az idegen eredetű.

John Elliott (Leeds Metropolitan University) egy 60 nyelvből álló adatbázissal hasonlítja össze a mintát, hogy megállapítsa, az mutat-e a nyelvekre utaló jellegzetességeket. Továbbá azzal a feltételezéssel él, hogy minden nyelvben vannak olyan logikai elemek, mint a „ha” és a „de”, és az eddigi kísérletek során meg is tudta állapítani, hogy nyelvről vagy egy zenei részletről van-e szó. Ami azonban korántsem garancia a sikerre. Hogy a számos további mellett most csupán a két legalapvetőbbet említsük: a nyelvészek egyet szoktak érteni benne, hogy a látszólagos különbözőségek ellenére a földi nyelvek alapszerkezetüket tekintve annyira hasonlítanak egymásra, mintha csak egymás dialektusai lennének. Ám – tekintettel a földi nyelvek közös eredetére – ebből nem szükségképpen következik, hogy egy idegen civilizáció által használt nyelv is felismerhető lenne ezek alapján.


A Voynich-kézirat jól érzékelteti, hogy hol húzódnak lehetőségeink határai. Bár a nagy terjedelmű szöveghez számos illusztráció is van, mivel nem tudunk kiindulási pontot találni az értelmezéséhez, nem tudjuk megfejteni sem. Pedig ez földi eredetű, és ennek megfelelően emberi kultúra terméke.

Ráadásul még ha rájönnénk is, hogy nyelvvel van dolgunk, a szöveg jelentését nem tudnánk megfejteni. Ugyanis a jelölő és a jelölt között, vagyis a tárgy/fogalom és aközött, amivel azt megnevezzük, rendszerint nincs összefüggés, (gondoljunk csak a hund, dog, canis, kutya alakokra, amelyek mind ugyanazt jelentik, még ha ezt előzetes ismeretek nélkül nem lehet is kikövetkeztetni). Erre vezethető vissza, hogy még a Földön is léteznek olyan írások, amelyeket nem tudunk megfejteni, noha kétségkívül földi nyelven íródtak és földi eredetűek. Ahogyan a csillagász B. I Panovkin fogalmazott még az 1970-es évek elején, amikor az idegen civilizációkkal való kapcsolatfelvételről tartottak nemzetközi konferenciát a Szovjetunióban: „nincsen olyan elszigetelt szimbólumrendszer, amit meg lehetne érteni pusztán [magából] a szimbólumrendszerből kiindulva”.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024