Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Dyson-szféra nyomában
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2008.04.10 06:00.)

Az utóbbi időben több kísérlet is történet a hipotetikus idegen civilizációk csillagmérnöki tevékenysége egyik lehetséges nyomának, az úgynevezett Dyson-szféráknak a megtalálására.

Freeman Dyson amerikai fizikus 1960-ban vetette fel, hogy amennyiben a technikailag fejlett idegen civilizációk nem akarják, hogy központi csillaguk energiájának nagy része felhasználatlanul kárba menjen, úgy érdemes azt napkollektorok felhőjével minél szorosabban körülvenni. 1964-ben pedig Nyikolaj Kardasov szovjet csillagász arról beszélt, hogy a szupercivilizációkat energiaigényük alapján lehetne kategorizálni: az I-be a bolygójuk energiaforrásait, míg a II-be a központi égitest minden energiáját felhasználók tartoznának, és a III. kategóriába azok, akik egy egész galaxist uralnának ebből a szempontból.

Ezen besorolás szerint a Dyson-szféra a Kardasov-féle II-höz tartozna, és Dan Werthimer (a Berkeley Egyetem SETI-programjának igazgatója) 2004-ben egy hallgatójával 1000, a Naphoz hasonló és legalább 1 milliárd éves csillagot nézett végig ilyen konstrukciók létezésének nyoma után kutatva, míg Dick Carrigan a Fermilab-tól (aki a sokak által kritizált SETI-hacker hipotézis megalkotója) az utóbbi öt évben nem kevesebb mint 11,224 számításba jöhető célpontot vizsgált meg – Werthimerhez hasonlóan eredménytelenül.

A Dyson-szféra (meg az egyéb csillagmérnöki tevékenységek eredményeként létrejövő objektumok) utáni kutatás nagy előnye, hogy – például a hagyományos rádiójel-kereséssel ellentétben – nem kell attól tartanunk, hogy ha egy pillanatig nem figyelünk, akkor esetleg elszalasztjuk a lehetőséget, és eközben még azzal a feltételezéssel sem kell élnünk, hogy az idegenek szándékosan üzennek nekünk. Amúgy pedig az is figyelemre méltó, hogy az utóbbi időben megélénkült az érdeklődés a nem hagyományos módszerekkel történő kutatások iránt, és nem csupán elméleti felvetések születnek, hanem egyes esetekben megpróbálják a gyakorlatba is átültetni a különböző elképzeléseket.



Joe Lambert karikatúrája arra hívja fel a figyelmet, hogy egy Dyson-szféra nagyságrendű projekt megvalósítása nem csupán új technológiákat, de hasonlóképpen új és az eddigiektől nagyságrendekkel eltérő gazdasági és politikai szervezetek létrehozását is igényelné. Az eredeti képaláírás: „A Nap egy városa extraterresztriális politikánk következő nagy előrelépése lenne”. A Nap városa tanácsának ülése.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024