Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Lezajlott a H-SPACE 2024 konferencia
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Korszerű oktatás - 2024.04.27 08:15.)

Együttműködés az űrszektorban – ez volt a mottója a Műegyetemen csütörtökön és pénteken tartott nemzetközi űrkonferenciának.

A H-SPACE konferenciasorozatot 2015 óta szervezi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Egyesült Innovációs és Tudásközpontja (EIT), együttműködve a Magyar Asztronautikai Társasággal (MANT). Az eleinte évente, az utóbbi időben kétévente tartott konferenciák sorában a mostani volt a nyolcadik. A H-SPACE 2024 első napján, április 25-én személyes jelenléttel zajlott az előadások és poszterek programja a BME I épületében. A második napon, április 26-án online előadásokat hallgathattak az érdeklődők.


Az ünnepélyes megnyitón a Külgazdasági és Külügyminisztérium Űrpolitikáért és Űrtevékenységért Felelős Főosztályának képviseletében köszöntőt mondott Borsos Bálint, majd Gerhátné Udvary Eszter, a BME VIK nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese, végül Kovács Kálmán, a MANT elnöke is üdvözölte a megjelenteket. Ezek után a tudományos program két érdekes és tanulságos témával kezdődött, meghívott nemzetközi előadók tolmácsolásában.


Először Jaan Praks (Aalto Egyetem, Finnoszág) mutatta be, hogy az első finn műhold, egy CubeSat, a 2017-ben felbocsátott Aalto-1 megalkotásában részt vevő egyetemi hallgatók kezdeményezésére, mindössze néhány év alatt hogyan jöttek létre a mostanra nemzetközi szinten is jegyzett űripari startup vállalkozások. Közülük is kiemelkedik az ICEYE cég, amely 2014-ben alakult, s mára már több mint 30 kis műholdjuk működik alacsony Föld körüli pályákon. Az apertúraszintézis elvén működő kereskedelmi radaros földmegfigyelés területén piacvezető vállalkozás műholdjai 3 cm-es hullámhosszon (X sáv) akár fél méteres felszíni felbontásra képesek.


(Fényképek: BME SPOT fotókör)

A második meghívott előadó Caius Reza (Alba Orbital, Glasgow, Egyesült Királyság) volt. A zsebműholdak (PocketQube, vagyis 5 cm × 5 cm × 5 cm -es egységekből felépülő űreszközök) szerepéről beszélt az oktatásban és a kutatásban. Mondandója számos ponton kapcsolódott a Műegyetemen folyó műhold-fejelsztésekhez, hiszen az Alba Orbital vezető szolgáltató a PocketQube indítások szervezésében. A műegyetemi zsebműholdak, a SMOG-P, az ATL-1 és a SMOG-1 is az cég közreműködésével jutottak el a világűrbe.

A kávészünet előtti utolsó programpont a több mint 30 poszter készítőjének rövid, egy-egy perces bemutatkozó előadása volt. Ezzel a szerzőknek alkalmuk volt felhívni a figyelmet a munkájukra, a posztereket pedig a szünetben meg is lehetett tekinteni.

A szünetet követő tudományos programban magyar és külföldi előadók változatos, az űrkutatással, űrtechnológiával kapcsolatos témákat érintettek. A tudományos szekció előadásainak sora másnap, az online nap délelőttjén is folytatódott, a konferencia pénteken délután oktatási és ismeretterjesztési témájú előadásokkal zárult. A Galileo Webcast jóvoltából mindkét nap eseményeit élő internetes közvetítésben lehetett követni, a felvételek utólag is megtekinthetők lesznek. A konferencia nyitónapjára a MANT kiadásában megjelent az előadások és poszeterek tartalmi kivonatait tartalmazó kiadvány. A konferencia szervezésében partner volt a BME Kozmosz Szakkollégium és a Space Generation Advisory Council. Az esemény támogatója a Külgazdasági és Külügyminisztérium.

Bacsárdi László, a konferencia társelnöke zárszavában elmondta, hogy a két év múlva esedékes H-SPACE 2026 konferenciára már 2025 őszén meghirdetik az előadással való jelentkezés lehetőségét. A sikeres sorozat tehát két év múlva folytatódik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024