Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új hazai mélyűri kommunikációs rendszer (2. rész)
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Nyereség az országnak , Lássuk és halljuk egymást - 2023.12.28 08:15.)

A BHE számos új technológiai folyamat kidolgozását végezte el a kutatás-fejlesztési projekt keretein belül annak érdekében, hogy a legmodernebb és műszaki szempontból legjobb megoldásokat tudja előállítani.

Ezek egyike az ún. „coating” eljárások kialakítása. Ezekben az eljárásokban egy lakkszerű réteget lehet képezni a nyomtatott áramköri hordozók párától, UV sugárzástól, atomos oxigéntől, és szennyeződésektől való védelmének kialakítása, valamint vákuumban a gázkibocsátás minimalizálása érdekében. Egy másik sötét lakkréteg tudja biztosítani az előírt 90% fölötti emissziós tényezőt, amely a készülékházak védelme mellett elősegíti a teljesítmény elektronikák hőleadását is vákuumban.


Az egyik adóvevő mérnöki kvalifikációs példány TVAC tesztelés után

A BHE felkutatta a hazai és a közeli országokban elérhető kutatóhelyeket és tesztközpontokat annak érdekében, hogy a funkcionális és környezetállósági követelmények megvalósulását lehessen ellenőrizni a legyártott egységeken. Az alapvető műszaki követelmények ellenőrzése mellett szükség volt széles hőmérséklet tartományú vizsgálatokra, vibrációs és mechanikai sokk tesztekre, elektromágneses kompatibilitás vizsgálatra, és sugárzásállósági vizsgálatokra besugárzás tesztek segítségével. Sok esetben új beruházásokra is szükség volt a projekt megvalósításához, a mikrohullámú eszközök vákuumkamrában megvalósítandó vizsgálataihoz például a BHE egy új tesztkamrát vásárolt. A megkövetelt tisztasági követelmények megtartásához egy ISO6 (1000-es osztályú) tisztatér kiépítése is megtörtént. Ebben a tisztatérben történt meg a két legyártott mérnöki kvalifikációs rendszer (2 darab adóvevő és 2 darab nagyteljesítményű erősítő) végellenőrzése és hermetikus csomagolása.


A kvalifikációs példányok utolsó ellenőrzési műveletei tisztatérben

Miután elkészült az összes tesztelési és ellenőrzési folyamat és elkészültek a szükséges dokumentációk, a legyártott egységeket 2023 decemberében kiszállították a BHE mérnökei Guilfordba, az SSTL űripari vállalat székhelyére az Egyesült Királyságba, ahol az SSTL további vizsgálatokkal győződött meg a modellek megfelelőségéről és a projekt sikerességéről.


A BHE csapata a mérnöki kvalifikációs példányok átadásakor az SSTL főépületénél 2023 decemberében (Guildford, Egyesült Királyság)

A projekt és a kutatás-fejlesztési tevékenység teljes sikerrel zárult, a BHE élvonalbeli műszaki folyamatokat, megoldásokat és terveket dolgozott ki, amelyek segítségével képessé vált modern mélyűri elektronika tervezésére, gyártására és tesztelésére. A megszerzett tudásnak, a kialakított infrastruktúrának, az új partneri kapcsolatoknak és a rengeteg összegyűjtött tapasztalatnak nagy jelentősége lesz a párhuzamosan készülő és a jövőben tervezett projektekben is.

Géczy Gábor
projektvezető, BHE

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024