Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrtechnológiai szakirányú továbbképzés
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Korszerű oktatás - 2022.08.24 10:45.)

Űrtechnológiai szakember szakirányú továbbképzést indít a Műegyetem az UniSpace Magyarország Konzorcium tagjaként.

Az UniSpace program keretében űrtechnológiai szakember képzést indít a Műegyetem. A 2022/2023-as tanévben induló szakirányú továbbképzésen az űrtudomány és űrtechnológia alapismeretein túlmenően az űrélettan és táplálkozás, valamint a nemzetközi jog és az űrgazdaság alapjait is elsajátíthatják a hallgatók. A képzésre BSc vagy MSc diplomával 2022. szeptember 2-ig lehet jelentkezni.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) – hazánkban elsőként – 2022 őszétől 4 féléves űrmérnök mesterképzést indít. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) által gesztorált hiánypótló mesterképzés idén szeptembertől 29 hallgatóval indul el. Ugyanakkor nem ez az egyedüli űrképzési területe a Műegyetemnek.

A magyar kormány által elfogadott Magyarország Űrstratégiája című dokumentum célkitűzéseivel összhangban 17 magyar egyetem konzorciumi megállapodást kötött, hogy az UniSpace program keretében négy önálló, azonban összehangolt és koordinált űrtudományi szakirányú továbbképzést indítson. A program keretében az Űrtechnológiai szakember képzési programot a BME 11 egyetemmel együttműködésben, az Innovatív táplálkozási és űregészségtudományi szakember képzési programot a Debreceni Egyetem 9 egyetemmel együttműködésben, az Űrtudományi szakember képzési programot az Eötvös Loránd Tudományegyetem 7 egyetemmel együttműködésben, míg a Világűrpolitikai tanácsadó képzési programot a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) 10 egyetemmel együttműködésben indítja. Az UniSpace konzorcium koordinálásáért az NKE a felelős, a műegyetemi képzés gesztorkara a BME VIK.

A UniSpace program képzései három félévesek, az első szemeszter közös, azaz a hallgatók minden tudományterület releváns alapismereteit elsajátíthatják (űrtudomány és -technológia alapjai, űrélettan és táplálkozás, nemzetközi jog és űrgazdasági alapok). A második és harmadik szemeszterek képzésenként, tudományterületenként mélyítik el a világűr felhasználásával kapcsolatos ismereteket. Emellett a hallgatók e szemeszterek során is áthallgatnak a többi szakirányra. 2024-re a UniSpace Program keretében megszerzett oklevéllel rendelkező szakemberek a hazai és a nemzetközi térben is unikális, versenyképes tudásra tesznek szert, amely a munkaerőpiacon egyedülálló elhelyezkedési lehetőséget biztosít számukra – legyen szó a köz- vagy a magánszféráról.

A BME űrtechnológiai szakember szakirányú továbbképzésének célja olyan szakemberek képzése, akik megalapozott műszaki tudással rendelkeznek az űrtechnológiai fejlesztések folyamatairól, az űrkörnyezet által a műszaki fejlesztésekkel szemben támasztott speciális követelményrendszerről. A képzést elvégző szakemberek ismerni fogják az alapvető űrbeli és kapcsolódó földi rendszerek működését. Az első félévet – amely mind a négy szakirányú továbbképzés számára egységes tartalmú távoktatási félév – követően a második és harmadik félévben levelező munkarendben, magyar nyelven tanulhatnak a hallgatók űrtávközlésről, földmegfigyelésről, űreszközök anyagairól, rakétatechnikáról és robotikáról, illetve olyan ismereteket, amelyek a szektorban való munkához nélkülözhetetlenek. Szakfelelős: Dr. Bacsárdi László, a BME VIK docense.

A képzésben közreműködő intézmények: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 4 kara (gesztorkarként a Villamosmérnöki és Informatikai Kar, valamint az Építőmérnöki Kar, Gépészmérnöki Kar, Közlekedés- és Járműmérnöki Kar), Eötvös Loránd Tudományegyetem, Miskolci Egyetem, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Óbudai Egyetem, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Széchenyi Egyetem.

A UniSpace Konzorcium szakmai partnerei a UniSpace Programot felügyelő és irányító Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős szaktárcája, továbbá a konzorciumvezető Nemzeti Közszolgálati Egyetem fenntartójaként a Miniszterelnökség.

Jelentkezési határidő: 2022. szeptember 2. 12:00 óra. Bővebb információk a BME VIK honlapján olvashatók. (Forrás: BME VIK)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024