Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Előre a vízszimatolás útján
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, A Holdnál - 2022.05.25 12:15.)

Újabb NASA díjat nyert a Puli Space műszere, amely a Holdra is eljuthat.

Két év fejlesztés és prototípus-készítés után a Puli Space Technologies idén májusban elnyerte a „Drágám, összepréseltem a NASA hasznos terhét – a folytatás” verseny második helyezését – írta sajtóközleményében a budapesti cég. A magyar fejlesztésű mérőeszköz képes azonosítani a holdkőzet felső rétegében lévő hidrogént és hidrogéntartalmú illékony anyagokat, így a vízjeget is.

A Puli Holdi Vízszimatoló (Puli Lunar Water Snooper) egy rendkívül kicsi, mindössze 10 × 10 × 3,4 cm méretű, alig 40 dkg tömegű detektor, amely képes felmérni a Hold felszíni rétegében megbújó hidrogénkészletet, amellyel nemcsak az űrhajósok vízellátását lehetne biztosítani, de a vízből kinyert hidrogén és oxigén rakéta-üzemanyagaként is szolgálhat.


A magyar koncepció már 2020 nyarán elnyerte a NASA „Honey, I Shrunk the NASA Payload” („Drágám, összepréseltem a NASA hasznos terhét”) kihívásának 30 ezer dolláros fődíját, idén pedig a csapat a verseny utolsó fordulójában elhozta a második helyezést. A holdi erőforrások felderítésére alkalmas eszközök kategóriájában egyedül a Puli Space Technologies vízszimatolója került be a megvalósítás fázisába. A siker kulcsa, hogy egy éven belül holdi éles bevetésre kész eszközt tudtak megtervezni, legyártani és a NASA pasadenai laboratóriuma, a Jet Propulsion Laboratory (JPL) számára három darab működő példányt tesztelésre bocsátani.


„Büszkék vagyunk az eddig elért eredményekre. Fontos számunkra a nemzetközi elismerés, amely előre lendíti számunkra a tervezhetőséget és a kutatások validálását: izgatottan várjuk, hogy a NASA jóváhagyást adjon a Puli Holdi Vízszimatoló elindulására egy következő misszió keretében. Ezzel egyidejűleg jelenleg is zajlik a műszaki egyeztetés egy másik küldetésen való részvételről, itt a cél, hogy már egy éven belül elérjük a Hold déli sarkvidékét, és egy úgynevezett állandóan árnyékos területen, mínusz 200 fokos hidegben is végezzünk méréseket.” – mondta dr. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója és vezetője.

A magyar sikert komoly felkészülés és versenyzés előzte meg, mivel a NASA 2020 tavaszán meghirdetett „Drágám, összepréseltem a NASA hasznos terhét” kihívásban 29 országból 132 nevezés érkezett; ezek mind miniatűr tudományos műszerek koncepciói, amelyek a holdi környezet monitorozását és erőforrások felderítését segíthetik. 2021 januárjában a második fordulóban 10 csapat adott be pályamunkát a kihívás folytatására, ahol részletesen kidolgozott projekttervvel kellett a NASA-t meggyőzni, hogy az ötlet egy éven belül megvalósítható. Négy projekt kapott lehetőséget a megvalósításra, a Puli Holdi Vízszimatoló a második helyen végzett.


(Képek: Puli Space)

A Puli Space Technologies csapatát számos önkéntes, valamint hazai és nemzetközi vállalatok: a PCB Design Kft., Szántó Péter (FPGArt Kft., BME MIT oktató), a Nanosensors Lab (Energiatudományi Kutatóközpont), az Elektromont Kft., a Kiskutya Kft., a Concorde MB Partners és a CERN Radiation to Electronics (R2E) csoportja támogatta.

A „Drágám, összepréseltem a NASA hasznos terhét” kihívás tapasztalatairól a győztes csapatok, így a Puli Space Technologies mérnökei is, 2022. május 25-én, szerdán, magyar idő szerint este 8 órakor számolnak be egy, az egész világ számára nyitott webinárium keretein belül.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024