Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Úton a nagyműholdak felé
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar - 2021.12.17 12:15.)

A C3S nagyműholdas fejlesztése az ECSS szabvány szerinti TRL-5 szintre lépett.

A C3S Kft. az Európai Űrügynökség (ESA) Hungarian Industry Incentive Scheme (HU-IIS) pályázatának nagyműholdas projektjében új mérföldkövet zárt. A nagyműholdas fejlesztés a CDR (Critical Design Review) lezárásával elérte az ECSS (European Cooperation for Space Standardization) szerinti TRL-5 szintet, mely megkövetelt az LSI (Large System Integrator) értékláncba történő belépéshez a nagyműholdas tendereken való részvételhez. Ezzel az eredménnyel a vállalat igazolta, hogy kisműholdas megoldásai mellett a nagyműholdas beszállítóként is érdemi és megbízható űripari szereplővé vált.

A C3S sikeresen zárta az ESA HU-IIS pályázatának keretében futó, nagyűrös technológiai demonstrációs, testre szabható DCDC konverter projektjének CDR fázisát. A projekt a C3S ügyfele, egy meghatározó európai űripari cég eszközének követelményei alapján zajlik, célja, hogy a HiRel komponenseken alapuló fejlesztés során létrejövő űrös egység hasznosítható legyen nagyműholdakban.

A C3S ECSS szabványok mentén fejlesztett terméke, a DCDC konverter a nagyműholdas elektronikák számára egyedi tápoldali igényekhez biztosít majd versenyképes megoldást. A projekt hosszú évek nagyműholdas területen folytatott munkájának az eredménye, a C3S mérnökei ezekre a tapasztalataikra támaszkodva tesztelték elegáns deszkamodellen, hőkamrában is a kritikus funkciókat, majd az elegáns deszkamodell bemérésén keresztül validálták az áramkörök Worst Case Analysis, Part Stress Analysis és Thermal Analysis szimulációinak eredményeit. A CDR lezárásával a projekt az ECSS szerinti TRL-5 szintre lépett, így a vállalat bekerült abba az LSI-k számára releváns szereplők közé, amelynek tagjai az európai űripari legmeghatározóbb szereplői.


A DCDC konverter elegáns deszkamodelljének hőkamrás tesztelése. (Kép: C3S Kft.)

A mérföldkő zárása a következő fázis, a TRL-6 szint elérésének szakaszát jelenti. Ehhez az ESA jóváhagyta az űrös komponenseket tartalmazó EQM (Engineering Qualification Model) nyomtatott áramkör gyártását és tiszta teres bemérését. A következő lépés az űrös nyomtatott áramkörök forrasztása, melyet a csehországi tiszta teres labor partnernél a C3S űrminősített forrasztói végeznek. A tiszta teres funkcionális labor bemérések után, 2022 végén várhatók a környezeti tesztek (TVAC, vibrációs és sokk teszt). Ezáltal a projekt a releváns környezetben tesztelt és kvalifikált DCDC konverterrel a TRL-7 szintre érhet. Ezek után a termék gyártásba kerülhet, és nagyműholdas űrös küldetésekhez, a nagyobb integrátor cégek tápfejlesztési igényeinek lefedésére szállíthat megoldást.

Az ügyfél és az ESA szakértői, ahogyan már több hónappal ezelőtt, a PDR (Preliminary Design Review) fázisának zárásakor, úgy most is elégedettek voltak a munka menetével és minőségével. Kiemelték a C3S szakembereinek felkészültségét és hozzáállását, a komponensválasztás kiemelkedő alaposságát és a gyártási szemlélet minőségét. A projekt keretében a termék létrehozásán túl az ESA az előállításához szükséges tervezési, elektronika, gépészet és sugárzás analitikai, gyártási, beszerzési, valamint tesztelési folyamatokat is kvalifikálja. A CDR fázisban elért eredmény egyúttal azt is jelenti, hogy az ESA új magyar űripari képességet ismert el.

„A nagyűrös elektronikai fejlesztés óriási lépés számunkra, megtérülni látszik az az energia és idő, amelyet ezeknek a technológiáknak a megismerésébe, továbbfejlesztésébe fektettünk, amellett, hogy a kezdetektől elkötelezettek voltunk a nagy megbízhatóságú komponensek, rendszerek mellett, kisműholdas projektjeink során is” – mondta Molodih Johanna, a C3S projektmenedzsere. (Forrás: C3S Kft. közlemény)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024