Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A C3S nagyműholdas fejlesztése
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Nyereség az országnak - 2021.03.24 07:15.)

Mérföldkő a magyar űriparban, nagyműholdas elektronikához fejleszt DCDC konvertert a C3S Kft.

Az Európai Űrügynökség (ESA) Hungarian Industry Incentive Scheme (HU-IIS) keretek között futó projektben a vállalat azt bizonyítja be, hogy a kisműholdas projektjei mellett az európai nagyműholdas beszállítói láncban is megbízható, releváns szereplő.

A C3S nagyűrös technológiai demonstrációs projektjében a napokban sikeresen zárta az ESA HU-IIS pályázat keretében futó „testre szabható DCDC konverter” projektjének PDR (Preliminary Design Review) fázisát. A projekt a C3S ügyfele, egy meghatározó európai űripari cég eszközének követelményei alapján zajlik. Célja, hogy a HiRel komponenseken alapuló fejlesztés során létrejövő űrös egység nagyműholdakban hasznosítható legyen.

A kifejlesztendő termék a nagyműholdas elektronikák számára egyedi tápoldali igényekhez biztosít majd versenyképes megoldást. A C3S mérnökei korábbi nagyműholdas tapasztalataikra támaszkodva, először a bemeneti frekvenciaváltástól a termikus és sugárzási optimalizációig vizsgálták a lehetőségeket. Az előzetes elektronikai és mechanikai tervezés lezárult, megtörtént a deszkamodell gyártásának előkészítése, lezajlottak az áramköri szimulációk, valamint a sugárzási és a termikus analízist megelőző szimulációk.

A PDR fázis zárásával kapcsolatban mind az ügyfél, mind pedig az ESA szakértői elégedettek voltak a munka előrehaladásával és az elvégzett munka minőségével. Kiemelték, hogy nagyon megnyugtatónak tartják a C3S felkészültségét és hozzáállását. Az ügyfél visszajelzésében hangsúlyozta a piacon megszokott színvonalhoz képest, a nagyűrös projektekben kritikus komponensválasztás előkészítésének kiemelkedő alaposságát, valamint a gyártási szemlélet minőségét.

A C3S projektjét nagyrészt az a magyarországi űripari és űrkutató szervezetek számára kiírt HU-IIS pályázat finanszírozza, melynek utolsó pályázati fordulója a napokban zajlik. Ezt a pályázati formát az ESA az új csatlakozó tagállamok számára alakította ki azzal a céllal, hogy minél több űripari szereplő dolgozhassa le esetleges hátrányát az ügynökséghez korábban csatlakozó államokkal szemben. A 2015-ös csatlakozást követő és jelenleg futó szakasz célja, hogy a hazai szereplők minél több tapasztalatot szerezhessenek, és Magyarország a tagsághoz kapcsolódó befizetéseivel arányosan, egyre nagyobb mértékben tudjon részt venni az európai űrprojektekben. (Forrás: C3S Kft. sajtóközlemény)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024