Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GYORSHÍR: A Parlament törvénybe iktatta ESA-csatlakozásunkat
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Nyereség az országnak , Szakmapolitika - 2015.10.12 17:00.)

Az egész hazai űrszakma számára óriási jelentőségű, régen várt döntés született: az Országgyűlés mai ülésnapján egyhangú szavazással elfogadta az ESA-csatlakozásunkat kimondó törvényjavaslatokat.


Az Országgyűlés mai (2015. október 12-i) ülésnapján délután háromnegyed négy után néhány perccel (15:45–15:48 között) tartották a zárószavazást arról a három törvényjavaslatról, amely az ESA-csatlakozásunkhoz szükséges három dokumentum kihirdetését célozza. A három törvényjavaslat a következő volt:
– Az Európai Űrügynökséget létrehozó Alapokmány kihirdetéséről
– Az Európai Űrügynökséget létrehozó Alapokmány részes államai és az Európai Űrügynökség között a minősített információk védelméről és cseréjéről szóló megállapodás kihirdetéséről (Biztonsági Megállapodás)
– Az egyes európai kormányok az Ariane, a Vega és a Szojuz hordozórakétáknak a Guyana Űrközpontból történő hasznosításáról szóló nyilatkozatának kihirdetéséről (Hordozórakéta Nyilatkozat).

Minthogy az október 6-án lefolytatott általános vita után a megadott határidőig nem érkezett sem képviselői, sem bizottsági módosító javaslat, ezért az Országgyűlés mai ülésnapján megtartották a zárószavazást a három törvényjavaslatról. Ebben az esetben felszólalásokra már nem volt lehetőség, így a szavazás gyorsan lezajlott. Mivel a múlt heti általános vitában a felszólaló két ellenzéki párt képviselője is jelezte, hogy meg fogják szavazni az előterjesztéseket, a szavazás eredménye nem volt meglepő. A három törvényjavaslatot az Országgyűlés 162, illetve 163 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.


Jóleső érzés volt az általános vitában hallani a pártok egyhangú támogatását, ami a mai szavazás eredményében is tükröződik. Örömünkbe legfeljebb azért vegyül némi üröm, mert ha a mindenkori Kormányok és (elsősorban a pénzügyekkel foglalkozó) tisztviselői részéről ugyanolyan lelkesedés mutatkozott volna csatlakozásunk ügye iránt, mint amilyen lelkes és egyöntetű meggyőződéssel most pártjaik országgyűlési képviselői támogatták a törvényjavaslatokat, akkor már évekkel ezelőtt megszülethetett volna ez a régen várt döntés. Kétségtelen viszont, hogy az egész hazai űrszakma számára óriási jelentőségű döntést hozott ma a Parlament. Mérföldkőnek tekinthető az ESA-csatlakozásunkat kimondó törvények megszületése, ami évtizedekre meghatározza a magyar űrkutatás és űripar fejlődésének irányát és tempóját. A hazai űrszakma képviselőinek élniük kell a nagyszerű lehetőséggel, és be kell bizonyítaniuk, hogy Magyarország valóban (már régóta) érett az ESA-csatlakozásra.


Az ülést Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke vezette. (Képek: parlamenti közvetítés, www.parlament.hu)

A most elfogadott törvények szövege (még törvényjavaslat formájában) az Országgyűlés honlapján érhető el. A három törvény, bennük az ESA Alapokmány, a Biztonsági Megállapodás, valamint a Hordozórakéta Nyilatkozat teljes angol és magyar nyelvű szövegével, hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben. Az Országgyűlés döntése után ESA-csatlakozásunk jogi folyamatából már csak egyetlen lépés maradt hátra: a három dokumentum hazai jogrendbe történt illesztéséről szóló okiratot Magyarország képviselőjének letétbe kell helyeznie a francia Külügyminisztériumban. A letétbe helyezés napján válik Magyarország az Európai Űrügynökség teljes jogú, 22. tagállamává.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024