Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

PROGRAMAJÁNLÓ: Obszervatórium-látogatás Pencen
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Földmérési és Távérzékelési Int. - 2013.03.10 08:15.)

A MANT szakmai kirándulásainak következő állomása a FÖMI penci Kozmikus Geodéziai Obszervatóriuma lesz. Az időpont március 23. (szombat) délután.

A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) a tagjai és más érdeklődők számára szervezi szakmai rendezvényeit. A következő alkalom egy buszos kirándulás lesz Budapesttől 50 km-re, Pencre, ahol 1976-ban avatták fel a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumát (KGO).


Talán nem túlzás azt állítani, hogy az obszervatórium épülete az első és eddig egyetlen komoly „zöld mezős” beruházás Magyarországon, amelyet kifejezetten egy űrkutatási alkalmazás hívott életre. Az 1970-es években élenjárónak számító geodéziai technika volt a csillagos égi háttér előtt elvonuló műholdak optikai megfigyelése, fényképezése a nagyon hosszú, országok közötti távolságok pontos megmérése céljából. Akkoriban más országokban is épültek a hasonló műholdmegfigyelő állomások. Bár az optikai műholdészleléseket pontosságban igen hamar túlszárnyalták az ugyancsak műholdas alapú, de rádiós megfigyelési módszerek, a nemzetközi hírű penci obszervatórium azóta is vezető szerepet játszik a hazai űrgeodéziai kutatásban és az új technikák meghonosításában.


(Fotók: Bajnógel János / FÖMI KGO)

Itt mutatkozott be például először Magyarországon geodéziai célú GPS vevőberendezés, még 1989-ben. Azóta a műholdas helymeghatározás széles körben elterjedt a mindennapi életünkben is. Nagyobb pontossági igénnyel, tudományos és gyakorlati alkalmazásokra is egyre többen használják. A kutatási programok, például az 1990-es évek elejétől folyó magyarországi mozgásvizsgálatok mellett a FÖMI KGO-ban működik 2004 óta az Országos GNSS Szolgáltató Központ. A központ szerverei a GNSSnet.hu folyamatosan üzemelő referenciaállomás-hálózat 35 hazai és 19 határon túli állomásának adatait gyűjtik össze, dolgozzák fel és továbbítják a felhasználóknak. Ők a korrekciós adatokat akár centiméteres pontosságú helymeghatározásra tudják használni, méghozzá valós időben – a földméréstől kezdve a precíziós mezőgazdaságig számos különböző területen.


(Kép: FÖMI)

A KGO feladata űrgeodéziai kutatás-fejlesztés, az ország geometriai alapját jelentő felsőrendű geodéziai hálózatok karbantartása és folyamatos javítása, a legújabb tudományos eredmények, eljárások bevezetése a hazai gyakorlatba. Így került Magyarországra először az optikai műholdmegfigyelés, később a műholdas lézertávmérés, majd a rádiós műholdas helymeghatározó rendszerek (GPS, GLONASSZ, hamarosan az európai Galileo – összefoglaló rövidítéssel: GNSS) nagy pontosságú alkalmazásai, vagy legújabban a műholdradar-interferometria is.

Az obszervatórium tavaly ünnepelte alapításának 40. évfordulóját. Ebből az alkalomból egy szakmatörténeti kiállítás nyílt, amely az eddigi látogatók körében népszerűnek bizonyult. A MANT szervezte kirándulás keretében a résztvevők szakavatott vezetéssel megtekinthetik a kiállítást, tájékozódhatnak a FÖMI KGO fontosabb és jelenleg is folyó űrkutatási programjairól. Megismerkedhetnek az obszervatóriummal, mint komplex geodéziai-geodinamikai állomással, európai és világméretű hálózatok tagjával, amely egyszerre sokféle megfigyelési technikát alkalmaz.

A kirándulásra még lehet jelentkezni. A buszos férőhelyek korlátozott száma miatt azonban csak az első 25 jelentkezőnek tudják biztosítani a programot. Regisztrálni név és e-mail cím megadásával lehet ezen a honlapon. Jelentkezési határidő: március 18. (hétfő). Indulás a MANT által szervezett autóbusszal Budapestről, március 23-án (szombaton) 13 órakor. A találkozóhely: előre láthatólag az Újpest-Városkapu metrómegálló (3-as, kék metróvonal) melletti parkoló. (A pontos találkozóhelyet e-mailben elküldik az előzetesen regisztrált résztvevőknek.) Visszaérkezés ugyanoda, kb. 18 órakor. A programon a MANT tagjai számára ingyenes a részvétel. Nem MANT-tagoktól 1000 Ft-ot kérnek a buszköltségre. (A helyszínen ugyanakkor lehetőség lesz az űrkutatást népszerűsítő társadalmi szervezetbe való belépésre is. Az éves tagdíj 2000 Ft, diákok számára ennek csak a fele.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024