Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
BEXUS program, avagy a CoCoRAD kísérlet új formát ölt! A CoCoRAD kísérlet tavalyi sikere után itt a TECHDOSE. A magyar egyetemi csapat idén is lehetőséget kapott az ESA ballonprogramjában való részvételre. Az elmúlt egy év során a CoCoRAD diákcsapat hazánkból elsőként vehetett részt az Európai Űrügynökség (ESA) REXUS/BEXUS oktatási programjában. A projekt eredményeképpen megszületett kísérlet sikeresen végzett méréseket a BEXUS-12 sztratoszférikus ballon fedélzetén. Rengeteg fontos eredményhez jutottunk és egy felejthetetlen élménnyel lettünk gazdagabbak.
A tavalyi BEXUS ballon gondolája, közvetlenül a visszahozatal után.
A sikereken felbuzdulva elhatároztuk, hogy az idei pályázaton is elindulunk a tavalyi kísérlet kibővített és jelentősen továbbfejlesztett változatával, melynek a TECHDOSE nevet választottuk, kifejezvén az új pályázat legfőbb célját: egy összetett ballon technológiai platform kifejlesztését a kozmikus sugárzás vizsgálatára. Az előzetes válogatást követően ismét meghívtak bennünket a Selection Workshopra, ahol a jelentkezőket pontozó bizottság elismerően nyilatkozott a csapatunk által bemutatott pályázatról és az előadásunk színvonaláról. Némi várakozást követően megkaptuk az értesítést, hogy idén is elnyertük a részvétel jogát a BEXUS ballonkísérleti programban!
Az idei pályázat sok szempontból lényegesen több, hiszen egy az egész országra kiterjedő összefogás és együttműködés keretében valósul meg. A csapat tagjai az ország különböző egyetemeiről jönnek, mint például a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, amely egyben a csapat hivatalos támogató egyeteme is a program során, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pannon Egyetem, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem. A csapatnak fontos szakmai támogatást nyújt számos hazai kutatóhely (a debreceni Napfizikai Obszervatórium, a soproni Geodéziai és Geofizikai Intézet, valamint legfőbb támogatónk, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont, amely az egykori MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézet és az MTA Izotópkutató Intézet közös jogutódja) és a BL-Electronics Kft. űripari cég az EL-TECH Centerből.
Igyekszünk idén is a tavalyihoz hasonlóan színvonalas kísérletet megvalósítani a program keretében, hogy méltóképpen képviselhessük a hazai űrkutatást és a magyar tudományos közösséget az Európai Űrügynökség oktatási programjában! Egyben ígérjük, hogy a projekt legfontosabb mérföldköveiről és eredményeiről rendszeresen beszámolunk az Űrvilág olvasóinak!
Zábori Balázs | |||
|