Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hogy állunk az Obsztanovka kísérlettel?
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Az űrállomás és kontinensünk - 2006.05.02 07:55.)

A Nemzetközi Űrállomásra (ISS) kerülő Obsztanovka kísérlet vezérlő és adatgyűjtő számítógépes rendszerét a KFKI RMKI, a földi ellenőrző berendezéseket (EGSE) az SGF Kft. fejleszti.

A kísérletről két éve már írtunk az Űrvilágban is. A KFKI RMKI-ban véglegesítettük és bemértük a fedélzeti elektronika áramköri kártyáit a három számítógépes vezérlő és adatgyűjtő rendszerhez (BSTM, DACU-1 és DACU-2). Az utólag szükségessé vált amatőrrádió csatorna kapcsolatban a galvanikus leválasztást az Ethernet hálózatban biztosítani kellett. A meglévő követelményeknek megfelelően véglegesítettük az adatgyűjtő és vezérlő számítógéprendszer szoftverét. A módosítás alapvetően az űrállomás hermetizált belterében elhelyezkedő számítógépet érintette. A BSTM feladata az űrállomás fedélzeti telemetriájával a kapcsolattartás és a tizenegy érzékelőtől begyűjtött adatok tárolása. A BSTM háttértárolójáról lehetőség lesz esetleges szoftver módosítások letöltésére és különböző mérési szekvenciák megvalósítására is. Az Obsztanovka kísérlet kültéri (az űrállomás külső falán) adatgyűjtő és vezérlő két számítógép (DACU-1, DACU-2) első példánya elkészült. A lengyel RFA és a magyar SAS3 érzékelők áramköri és protokolláris illesztését is véglegesítettük.

2005. november 16-án próbáltuk kiszállítani a moszkvai Űrkutatási Intézetbe (IKI) a három fedélzeti számítógépet és az EGSE-t „A.T.A. Carnet” vámpapírokkal. Sajnos az orosz vámhatóságok nem tették lehetővé, hogy kinttartózkodásunk tíz napja alatt az IKI-be kerüljön a rendszer, így a rendszerintegrációt nem tudtuk megvalósítani.

Az amatőrrádió rendszer segítségével napi rendszerességgel lehetővé válik a mérési adatok Földre való továbbítása naponta 4-5 alkalommal, még egy vevőpont esetén is. Ehhez megterveztük a TCP/IP alapú adatátviteli protokollt, és elküldtük az űrállomás megfelelő rendszerfelelőseinek. Ennek áramköri elemeit a fedélzeti követelményeknek megfelelően megvalósítottuk.

A Moszkvába történő sikertelen kiszállítás után három hónappal sikerült pontosítani az amatőrrádió adatátviteli csatorna protokollját, amely lényegében egy 1980-ból való korai változata a TCP/IP protokollnak, és nem tartalmaz jelentős „kényelmi” szolgáltatásokat. Ennek következtében például felhasználói szinten kell felismerni a hibás adatátvitelt, és biztosítani kell az adatátviteli adatcsomag ismétlését.

Az SGF Kft.-ben elkészítettük a harmadik földi ellenőrzőberendezést, beszereztük a hordozható számítógépet, amely a kezelői felületet biztosítja. A beágyazott processzor Linux alapú valósidejű sokfeladatos operációs rendszerét és felhasználói feladatát (task) az új szoftverkövetelményeknek megfelelően módosítottuk. A PC-n futó, C nyelven írt kezelői szoftvert is továbbfejlesztettük, az új igényekkel összhangban. Az Obsztanovka kísérlet kezelői felületét biztosító PC az új igényeknek megfelelően módosított szoftverekkel együtt a KFKI RMKI-ba került. A KFKI RMKI-ban teszteltük az új szoftverváltozatokat. Az új szoftverek mind hardver, mind szoftver szinten pontosabban szimulálták a kísérletek (SAS3, LP-1&2, DP-1&2, DFM-1&2, CWD-WP_1&2, CORES és RFA) reakcióit, adatfolyamatait és a KFKI RMKI által javasolt adatátviteli protokoll formátum szerint az amatőr rádiókapcsolatot. Az űrállomás Ethernet alapú rendszerével való kapcsolat adatátviteli protokollját sajnos még nem sikerült egyeztetni. A KFKI RMKI az orosz fél kérésére kidolgozott egy protokollt, már két éve ezt elküldte, de más elfoglaltságra hivatkozva csak 2006 áprilisában jelezték, hogy más megoldást fognak majd javasolni az adatforgalomra. Ennek ismerete hiányában a szoftvert nem tudjuk véglegesíteni.

A számítógépes adatgyűjtő rendszer pontosítását, illetve módosítását a dokumentációink is folyamatosan követik. Az összemérések jegyzőkönyvei és a pontosított dokumentációk megtalálhatók a www.rmki.kfki.hu/tfo/iss internet oldalon.

Dr. Szalai Sándor
KFKI RMKI, SGF Kft.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024